İkinci el araba fiyatları kâr realizasyonuyla düştü

İkinci el araba fiyatları 2020 yılını hızlı bir yükseliş temposuyla tamamlamaya çok yaklaşmışken, 2021’e yavaşlayarak giriyor.

Döviz piyasalarındaki gerileme, faizlerdeki artışla nakitin cazibesi ile araç bulunurluğunun artması ikinci el araç piyasasını adeta kilitledi. 2019 yılının son çeyreğinde yeniden alternatif yatırım aracı haline gelen ikinci el otomobile talep, kasım ayında gerilemeye başladı.

İkinci el araba fiyatları üzerindeki baskı faizlerdeki artış ve vadelerdeki düşüş ile daha da artıyor.

Cardata verilerine göre, 2. el otomobil fiyatları Aralık ayında bir önceki aya göre ortalama yüzde 10 düştü. Dizel motorlu 14 araç içinde en yüksek düşüş yüzde 11.9 oranıyla Wolkswagen Jetta 1.6 TDI Comfortline modelinde yaşandı.
Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Tüketicilerin ikinci el bir araç satın alma kararını “bekle-gör politikasına” çevirmesine neden oldu. Yaptığımız piyasa analizlerinde ikinci eldeki bu fiyat düşüşlerinin ortalama yüzde 6 ila 12 arasında olduğunu gözlemledik” dedi.
2 el oto fiyatları kasım ortasındaki zirveden sonra düşüşe geçti

İkinci el araba fiyatları kar realizasyonu kurbanı

İkinci el pazarını, yeni araç alımı yapan tüketicilerin takasa verdiği araçların desteklediğini söyleyen Yalçın; kasım ayı ortasında bu trendin sona erdiğine dikkat çekti. Bu durumun ikinci el araç arzında düşüş yaratarak talebin çeşitliliğini azalttığını dile getirdi.
Hüsamettin Yalçın, “Elinde yüksek maliyetli araç olan esnaf, bu koşullarda daha fazla stok maliyeti yüküne dayanamayıp; elindeki ikinci el araçları hızlıca satmak için fiyatları düşürdü.” yorumunu yaptı.
Sıfır araçlardaki yıl sonu kampanyalarının etkisiyle; ikinci el araba fiyatları üzerindeki düşüş baskısının Aralık ayı sonunda kadar kademeli olarak devam edeceği öngörülüyor.

150 bin TL bandında 13 adet yeni araç kaldı

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, 2020 yıl sonu beklentisini ise şöyle aktardı:

“En düşük sıfır kilometre araç fiyatı şu an 123 bin 900 TL. Öyle ki, pazarda şu an 0 kilometre olarak satılan toplam 1.071 binek otomobil arasında 150 bin TL bandında sadece 13 binek otomobil, 200 bin TL bandına ise sadece 81 binek otomobil kaldı.

Dolayısıyla Aralık ayında iç pazarın Ekim’deki gibi 94 bin adetleri veya Kasım’daki gibi 80 bin adetleri göreceğini öngörmüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz