İki dev anlaştı: Ford, Kocaeli’nde VW Transporter üretecek

Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları

Geçtiğimiz yılın haziran ayından bu yana işbirliği arayan iki otomotiv devi Detroit Fuarı’nda Ford standında el sıkıştı. 15 Ocak Salı günü iki şirketin Başkan ve CEO’su düzeyinde yapılan görüşmenin sonucunda işbirliğinin derinleştirilmesi kararına varıldığı açıklandı.

İki şirket kendi kendine giden otonom ve elektrikli araçlar için de işbirliği aramaya devam edecekler.

Bu anlaşmanın en önemli yanı Türkiye’de üretim yapan Ford Otosan’ın Volkswagen Transporter minibüs üretimine başlaması olacak.

Ford ile Volkswagen arasındaki ittifakın yol haritasına göre Ford her iki şirket için 2022 gibi oldukça erken bir tarihte orta büyüklükte pikaplar ve büyük minibüs modelleri geliştirecek.

Ford CEO’su Jim Hackett ile VW CEO’su Herbert Diess Detroit’te el sıkıştı.

Gölcük’e yeni görev: VW üretecek

Orta ölçekli pikap ile kastedilen Ford’un Ranger modeli olacak. Büyük minibüs olarak tarif edilen ise Ford’un Türkiye’de üretilen aracı Transit Custom olacak. Bu durumda Ford Otosan, Transit Custom modeline dayanan bir Transporter minibüs üretecek.

Ford Otosan Gölcük’te iki fabrikayla sahip. Bu tesislerden birinde Transit diğerinde ise Courier modellerini üretiyor. Eskişehir fabrikasında ise kamyon motoru ve kamyon üretimi yapıyor.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here