Ikea gibi olacak

1.4 milyar dolarlık tarihi yatırım için düğmeye basan Tofaş’ta bu kez Aegea (Ege) projesinin heyecanı yaşanıyor.

360 milyon dolara Türkiye ve ABD pazarı için baştan aşağıya yenilenen Fiat Doblo’yu pazara sunan şirket şimdi Aegea ile yatıp kalkıyor.

Fiat’ın yeni kompakt sedanı Aegea proje ismiyle, İstanbul Autoshow 2015’te ilk kez tüketicilerle buluşurken, Bravo’nun yerine geçecek yeni hatchback ile station wagon için geri sayım devam ediyor.

Aegea sedan Kasım ayında Türkiye ve 40’tan fazla ülkede satışa sunulacak. Hatchback ve station wagon da 2016’da yollara çıkacak. Önümüzdeki günlerde Fiat için büyük önem taşıyan 3 otomobilin seri üretim isimlerinin açıklanması beklenirken, Aegea’yla ilgili detaylar gelmeye başladı.

Fiat Marka Şefi Olivier François, Aegea’nın Fiat’ın Panda modeli gibi ulaşılabilir bir otomobil olacağını ve fonksiyonelliğin ön planda yer alacağını açıkladı. Aegea’nın tüketicilerin ekstra para ödemeyecekleri, abartılı donanımlara sahip bir araç olmayacağının altını çizen François, “Bravo örneğindeki gibi sedan, hatchback ve wagon kasa tipleriyle aynı misyonu taşıyacak. Tıpkı Ikea gibi; uygun fiyatlı ama akıllı” diye konuştu.

Aegae projesinde yer alan sedan, hatchback ve station wagon modeller, Fiat’ın orta sınıftaki yeni temsilcileri olacak. Aegea sedandan 2015-2023 arasında 580 bin adet üretilecek. Tofaş sır gibi sakladığı iki yeni otomobilden de 2016-2023 yılları arasında 700 bin adetlik üretim gerçekleştirecek. Fiat’ın hafif ticari araç üretim üssü unvanına sahip olan şirket dev yatırımla birlikte İtalyanlar’ın binek otomobil merkezi olacak.

Fiat Aegea ne kadar yakıt tüketecek

4.5 metrelik uzunluğa, 178 cm genişliğe ve 264 cm aks mesafesine sahip 5 kişilik aracın 510 litreyi aşan bagaj hacmi var. Aracın kaputu altında 95 ile 120 beygir arasında güce sahip hem manuel hem de otomatik şanzımanla tercih edilebilecek iki Multijet II turbo dizel ve iki benzinli motor görev yapacak. Dizel motor seçenekleri 100 km’de ortalama 4 litrenin altında yakıt tüketimiyle dikkati çekecek. Aegea, 5 inç renkli dokunmatik ekrana sahip Uconnect multimedia sistemi; Bluetooth bağlantısı, müzik çalar, metin okuma ve ses tanıma özelliklerinin yanı sıra, iPod uyumlu AUX ve USB portları ve direksiyondan kontrol özellikleri sunuyor.


Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here