Tek depo 800 km menzil: Yeni Hyundai NEXO, yakıtı hidrojen

 

Hyundai’den yepyeni bir Fuel Cell ile çalışan otomobil geliştirdiğini duyurdu. Yeni aracın model ismini NEXO olarak açıklayan Koreli şirket, aracı kendi kendine park etme özelliği gii gelişmiş teknolojik sistemlerine de dikkat çekti.

Yeni Hyundai Nexo, bir depo ile 800 km yol katedebiliyor. Araç hidrojen yakıtıyla çalışıyor. Aslında bu haber tam zamanında geldi. BUgün sosyal medyada çok ses getiren Toyota’nın dizel motorlu araç satmayacağını açıklamasından sonra gelmesi bu haberi daha da ilginç hale getirdi.

Gruplarda Toyota’nın dışındaki markaların ne yapacağı tartışılmaya başlanmıştı. Hyundai, yeni dönem planlarını hidrojen yakıtlı fuel cell araçlar üzerine yaptığını gösterdi.

Yeni Nexo, CES Fuarı ile ortaya çıktı

Hyundai, Amerika Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) yeni teknolojilerini ve yeni fuel cell otomobilini tanıttı.

Hidrojenle çalışan Yeni Hyundai Nexo ABD’de kendini gösterdi.

Önceki jenerasyonlara göre daha hafif ve daha ferah bir kabine sahip olan NEXO, Hyundai’nin büyümekte olan eko-araç portföyünün en son üyesi ve otomotiv sektöründeki en çeşitli güç aktarma organı dizilimine sahip CUV modellerden biri.

Yeni Nexo’nun tanıtımını Hyundai Başkan Yardımcısı Chung Aurora ile CEO’su Chris Urmson birlikte yaptılar.

Hyundai’nin fuarda sunduğu Kör Nokta İzleme Monitörü (BVM), yeni bir teknoloji. Aracın her iki yanına yerleştirilen kameralar, ana göstergeye yansıttıkları canlı görüntülerle her iki yöndeki şerit değişimlerinde sürücüleri uyarıyor. Sistem, geleneksel dikiz aynası tarafından görülemeyen alanları aracın iki yanındaki geniş açılı surround monitörlerle görmeyi sağlıyor.

Aktif Şerit Takip Yardımcısı (LFA) da Hyundai adına yeni bir teknoloji. Yehi Hyundai Nexo ‘da yerini alan bu sistem, aracın şeritte hızlanmasına veya kalmasına yardımcı olmak için direksiyonu otomatik olarak ayarlıyor.

SUV karakterli izlenimi veren araç bir depo ile 800 km menzile sahip.

Uzaktan Kumandalı Park Asistanı RSPA ise NEXO’nun sürücülü veya sürücüsüz park etmesini sağlıyor. RSPA sistemi, sürücünün bir düğmeye dokunarak aracı olduğu yerden hareket ettirmesini sağlarken aynı zamanda en sıkışık yerlerde güvenle çıkış yapmasına da olanak tanıyor.

Bir depo hidrojen ile 800 kilometre

NEXO, Tucson FCEV’den daha gelişmiş ve çok daha teknolojik olmasıyla farklılaşıyor. Ayrıca, tahmini menzili 800 km olarak verilen NEXO, selefinden 169 km daha fazla yol alabilir.

Aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda çalışacak şekilde tasarlanan NEXO, eksi 30 derecede yapılan testlerden tam not aldı. NEXO, 30 saniye içinde soğuk çalıştırma kabiliyetine sahip ve bu süre endüstri lideri bir başarı olarak öne çıkıyor.

Çünkü yakıt hücresi ve maksimum performans için gerekli olan sistemi sıcaklığı, burada oldukça önemli bir rol oynuyor. NEXO ayrıca, 50 dereceden daha yüksek sıcaklıklarda da mükemmel soğutma performansına sahip.

Tucson’u da FCEV olarak fuel cell’lemişti

Tucson FCEV’e göre daha hafif bir aktarma organına sahip olan NEXO, böylelikle yüzde 25 gibi daha etkili bir hızlanma performansı gösterebiliyor. Aynı zamanda çok verimli olan araç, yüzde 30 oranında daha uzun bir menzil sergiliyor ve sadece beş dakika içinde deposunu tamamen doldurabiliyor.

Yeni Hyundai Nexo hidrojen yakıt hücreli sistemindeki hareketli parçalar ve diğer bileşenler, motor bölmesinin içinde tutulup, gürültü kabine çok fazla iletilmiyor. Böylelikle sessiz ve sakin bir iç mekana sahip olan araç, araç içindekilere oldukça konforlu bir sürüş keyfi yaşatıyor.

Yeni Nexo ne zaman yola çıkacak?

Hyundai Motor Grup’un 2025 yılına kadar satışa çıkarmayı planladığı 18 modelden biri olarak önem kazanan yeni Hyundai Nexo, 2018 yılının ilk aylarından itibaren belirli ülkelerde satışa sunulacak. Bu ülkeler henüz netleştirilmedi. Avrupa kurallarına uygunluğu (homologasyon) olduğunda, Avrupa4da da satışa çıkması mümkün görülüyor.

Hyundai Nexo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz