320 ps, 400 nm tork, İstanbul Park’ın en hızlı önden çekişlisi: TYPE R

Yeni Honda Type R, Jason Tahincioğlu ile yeni bir rekor daha kırdı

İlk yola çıkıı 1992 yılına uzanan, Türkiye’ni ise 2002 yılında tanıştığı Honda Civic’in ele avuca sığmaz kardeşi Honda Civic Type R, tamamen yeni baştan yaratıldıktan sonra Türkiye yollarına çıktı.

İlk13 adeti hemen satılan, yıl sonuna kadar 30 adetlik bir kontenjanı bulunan Type R, satışa çıkmazdan hemen önce İstanbul Park’ta en hızlı tur rekorunu eline geçirdi.

İstanbul Park’ta kendini kanıtladı

Ülkemizde ilk olarak 2017  İstanbul Otomobil Fuarı’nda performans tutkunlarının beğenisine sunulan yeni Honda Civic Type R, rekor için piste çıktı. Birçok spor otomobil için kendini ispatlama noktası olan Intercity İstanbul Park’ta önden çekişli otomobiller klasmanında 2 dakika 21,5 saniye ile en iyi tur zamanına imza attı. Elde etmiş olduğu yeni tur rekoru ile Yeni Civic Type R, bir önceki jenerasyonuyla yine kendisinde olan pist rekorunu yaklaşık 0.6 saniye kadar iyileştirmiş oldu.

Yeni Civic Type R, Honda’nın bugüne kadar hayata geçirmiş olduğu en geniş kapsamlı   ürün geliştirme programının yansıması olan 10. nesil Civic ile aynı platformu paylaşıyor. Yol ve pist kullanımı göz önüne alınarak teknik olarak geliştirilen yeni Honda Civic Type R’ın kaputunun altında önceki nesil Civic Type R’da da kullanılan 2.0 VTEC TURBO motor görev yapıyor. Yeni nesil Civic Type R’da kullanılmak üzere optimize edilen 2,0 litrelik turbo benzinli motor 320 BG güç ve 400 Nm tork üretiyor. Motor üretmiş olduğu gücü kısa oranlı altı vitesli manuel şanzıman üzerinden ön tekerleklere aktarıyor.

İŞTE HONCA CIVIC TYPE R TEST SÜRÜŞÜMÜZ

Bir Almodavar filmi gibi: Yeni Honda Type R hakkındaki her şey

Fotoğraflarla Honda Type R 2017

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz