Honda Türkiye molayı bir hafta daha uzattı

Dünyanın ve Türkiye’nin Koronavirüs ile mücadelesi devam ediyor. Bir yandan sağlık önlemleri, bir yandan kontrol altına alınma çalışmaları devam ediyor. Türkiye’de Koronavirüs’e karşı ilk önlemleri alan ve üretimi durduran şirketlerden olan Honda Türkiye, ikinci bir kararla, üretime mola süresini uzattığını açıkladı.

Peki bu üretim molasının uzatılması, nisanda sıra bekleyenleri nasıl etkileyecek?

Honda Türkiye tarafından 2 Nisan tarihinde yapılan açıklamada “Honda, Coronavirus (COVID-19) salgınının etkisiyle Kocaeli Şekerpınar’da bulunan üretim tesisindeki faaliyetlerine vermiş olduğu arayı 1 hafta daha uzattı.” denildi.

Türkiye’de üretilen Honda Civic Sedan Almanya’ya da satılan araçlar listesinde.
Açıklamanın devamında “Bu adım, tedarik zincirlerinde artan zorlukların ışığında atıldı.” bilgisine yer verildi. Hatırlanacağı üzere Türkiye’de üretim yapan otomotiv tedarik sanayii fabrikalarında 100 binin üzerinde çalışan üretim yapıyor. Fabrikalar üretim yapmıyor.
Türkiye’de üretilen otomobil ve hafif ticari araçların hangileri oldiuğunu hatırlamak isterseniz, haberimize bakabilirsiniz.
Honda Türkiye, yeni plan kapsamında 13 Nisan 2020 tarihinde üretime yeniden başlanmayı hedefliyor. Ancak bu durum hükümet kararları, sağlık otoritelerinin tavsiyeleri ile piyasa ve tedarik koşullarına bağlı yeniden gözden geçirilecek ve duruma göre değerlendirilecek.

Sıra bekleyenlerin araçları ne olacak?

Bu arada şubat ve mart ayının ilk haftalarında yoğun talep nedeniyle üretimde gaza basan Honda Türkiye, üretim molası sonrası ne yapacak?
Sıra bekleyenlerin halen bekledikleri ve alım kararlarından vazgeçmedikleri yönünde bilgiler geliyor. Mayıs ayına sıra yazılan bir dönemden sonra üretimin durması, bekleyen müşterileri kaçırır mı?
Honda Türkiye yetkilileri üretimin olduğu sürede stoklara gelen Civic Sedan modellerinin dağıtımının yapıldığını belirtiyorlar. Stoklar kadar otomobil başilere ulaşacak. Kalanı üretimin yeniden başlamasına, koronovirüs nedeniyle evlerde geçen (biz öyle umut ediyoruz) günlerin bitmesine bağlı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz