Honda siber saldırı sonrası araç üretimine devam ediyor

Pazartesi günü gerçekleştirilen şüpheli siber saldırı nedeniyle Honda şirketinin küresel araç üretimi olumsuz etkilendi. Kalite kontrol sistemlerinin zarar görmediğinden emin olmak isteyen Honda, bazı fabrikalarındaki üretimi durdurdu. Üretimi duran fabrikaların içinde Honda Civic modellerinin üretildiği Türkiye fabrikası da bulunuyor.

Türkiye fabrikası, aynı zamanda Honda’nın Avrupa’daki en büyük ikinci fabrikası olması nedeniyle de dikkatleri üzerine topladı.

Japon araç üreticisi Honda, küresel çapta otomobil ve motosiklet üretiminin bir kısmının siber saldırı nedeniyle durduğunu açıkladı. Şirket, sunucularının fidye yazılımından etkilenmiş olabileceğini düşünüyor.

Ohio’daki ana fabrikanın haricinde Türkiye, Hindistan ve Brezilya fabrikalarındaki üretimin durma hali şu an ortadan kalkmış durumda.

Bugün, Honda Türkiye’nin yaptığı basın açıklamasında ise üretimin 8 Haziran’da tedbiren durdurulduğu, tekrar normal üretime geçildiğinin bilgisi verildi.

Honda Türkiye, “Global operasyonlarda siber saldırı tespit edildikten sonra diğer ülkelerde olduğu gibi tüm operasyonlarını tedbir amacı ile durdurmuştur. Yalnızca 08 Haziran 2020 tarihinde tedbiren durdurulan üretim, bugün (09 Haziran 2020) yeniden normal kapasitede planlı olarak başlamıştır. Honda Türkiye’de üretim şu an 2 vardiya olarak devam etmektedir.” açıklamalarında bulundu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz