Honda modelleri gelecekte aklınızı okuyacak

Tesla, otonom sürüş beta sürümünü genişletiyor; bu da yakında Tesla Model S , Model 3, Model X ve Model Y arabalarının sokaklarda kendi başına dolaştığını göreceğimiz anlamına geliyor. Peki ya Honda modelleri aklınızı okuyarak ve arabanın kontrolünü ele geçirerek sizi hedefinize sadece bir düşünceyle götürse ne olurdu?

Bu size bilim kurgu filmi senaryosu gibi görünebilir fakat durum ciddi! Honda’nın yaptığı patent başvurusu, fütüristik zihin okuma teknolojisi üzerinde çalıştığını gösteriyor. ABD Patent Ofisine sunulan patent; beyin dalgalarını algılayabilen, kullanıcının niyetini anlayabilen ve aracı buna göre kontrol edebilen bir “beyin-makine arayüzü” üzerine kurulu.

Örneğin, patentin parçası olarak altta sunulan şemalar, bir motosikletçinin bu teknolojiyi komut üzerine stoppie ve wheelie yapmak için nasıl kullanabileceğini gösteriyor.

Normalde, bu akrobasi hareketlerinin yapılması çok fazla beceri ve deneyim gerektirir. Aynı zamanda, hareketlerin olumsuz bir durum yaratması da oldukça yüksek. Ancak teknoloji; kullanıcının tekere kalkma niyetinin göstergesi olan “beyin dalgalarını” algıladıktan sonra motosikletin kontrolünü ele geçirerek sürücüye yardımcı olacak.

Yeni Honda modelleri için kaska yerleştirilen elektrotlar, sürücünün beyin dalgalarını algılayarak, aracı kontrol eden beyin-makine arayüz bilgisayarına gönderiliyor.

Patent şemaları, gazın nasıl artırılabileceğini ve şanzıman dişlilerini ayırmak için debriyajların nasıl kullanılacağını da gösteriyor. Zihninizi algılayan gaz kelebeği, arka tekerlek yerde kalırken ön tekerleği yukarı çekmek için kullanıcıya yardımcı oluyor. Ve benzer tüm durumlarda da sistem aktif olarak kullanılabiliyor.

Mevcut, patent görüntüleri sadece bunun bir motosiklet sürücüsünün bir tekerlek veya stoppie yapmasına nasıl yardımcı olabileceğini gösterse de Honda; aynı zamanda teknolojinin dört tekerlekli araçlara da uygulanabileceğini söylüyor.

Beyin-makine arayüzünün bir sürücünün beceri seviyesine nasıl adapte edilebileceğini de gösteren teknoloji; sürücünün fren yapmak, yön vermek veya hızlanmak üzere olduğunu izleyerek yol güvenliğini artırabilir. Elbette patent, teknolojinin geliştirileceğini garanti etmiyor, ancak Honda’nın gelecekte sürücü yardımcılarını nasıl tasarladığını gösteriyor.

Potansiyel olarak ilk görünen; deneyimsiz bir sürücünün çarpmasını önlemeye yardımcı olması ve Honda Civic Type R gibi performanslı modellerin yüksek hızlı bir pist eğitim aracı olarak kullanılabilmesi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz