Honda elektrikli SUV konsepti Pekin Otomobil Fuarında boy gösterdi

Koronavirüs salgını sebebiyle ertelenen Pekin Otomobil Fuarı büyük bir ilgiyle başladı. İlk prömiyerlerden birini yapan marka ise; çalışan bir elektrikli SUV konsept modelini ortaya çıkaran Honda oldu. Bu konseptin 2022 yılında gelecek olan seri modele temel olması bekleniyor.

Gösterilen prototip, cesur dış tasarımı, kısa çıkıntıları ve geniş yerden yüksekliği ile etkileyici görünüyor. Ancak, ne yazık ki arabanın iç kısmının neye benzeyeceği belli ve herhangi bir teknik özellik hakkında da bilgi verilmedi.

Honda SUV e:concept modelinin ayırt edici özellikleri arasında; sportif duruşu, nispeten küçük bir camlı alanı, çerçevesiz kapıları ve gövdenin etrafındaki koruyucular ön plana çıkıyor. Aracın gövdesi, konsept modeli olması nedeniyle kesinlikle çok pürüzsüz. Dış aynalar, geri vites kameraları, kapı kolları ve dönüş sinyalleri kullanılmamış.

Bu özelliklerin seri üretimde kullanılmaması zor olabilir fakat konsept otomobilin farlarının mevcut Honda modellerini anımsattığını söyleyebiliriz. Honda elektrikli SUV prototipinin günümüzdeki modellere benzemesi tesadüf olmayabilir. Tasarımın mevcut modellere yakın bir şekilde yapılması, seri üretime çevirebileceğinin sinyallerini veriyor.

Japon şirketinin temsilcileri, SUV konseptinin tanıtımı sırasında esas olarak seri versiyonun donatılacağı yardımcı asistanlara odaklandı. Bunlar arasında, otomobilin etrafındaki durumu analiz edebilen yarı otonom sürüş sistemi, aktif güvenlik sistemleri ve yeni Honda Connect bilgi-eğlence sistemi yer alıyor.

Honda’nın üretim elektrikli otomobilinin testleri 2021’de başlayacak, üretim ve lansmanı ise 2022 yılında yapılacak. Modelin ilk adımda GAC-Honda Ortak Girişimi olan fabrikada monte edilmesi, daha sonraki aşamalarda da “küresel” hale gelmesi ve diğer kıtalarda üretilmesi (sırasıyla satılması) bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz