Honda başkanı istifa etti, etkisi neler olacak

Honda Motor Company, İcra Kurulu Başkanı Takahiro Hachigo’nun istifa edeceğini açıkladı. 1 Nisan’da Japon üreticinin tepe koltuğuna halen araştırma ve geliştirme biriminin başında bulunan Toshihiro Mibe oturacak. Honda Başkanı Hachigo, şirketin yönetim kurulunda görev almaya devam edecek.

Yeni başkan 59 yaşındaki Mibe, 1987’de Honda’ya katıldı. Yapısal reformları gerçekleştirmek için Hachigo ile birlikte çalışarak 2019’da Honda’nın Ar-Ge biriminin başkanı oldu.

Honda’daki bu değişimi haber kaynakları; Tesla, Apple ve Amazon gibi teknoloji şirketleriyle tamamen elektrikli otomobiller konusunda rekabetin etkisi olarak ve nasıl şekilleneceğinin göstergesi olarak yorumluyorlar. Bilindiği gibi Türkiye fabrikası da tamamen kapanarak, İngiltere merkezli Avrupa operasyonu da dahil odağın elektrik teknolojileri olacağı deklare edilmişti.

Geleneksel olarak verimli benzinli motorları ile tanınan Honda; geçtiğimiz Ağustos ayında seri üretim ilk tamamen bataryalı e-Honda’yı pazara çıkarmıştı. Honda, Plug-in hibrit ve yakıt hücreli teknolojilerle birlikte 2030 yılına kadar satışlarının üçte ikisini yeni nesil teknolojilerin oluşturacağını açıklamıştı.

CEO olarak geçirdiği altı yıl boyunca Hachigo, otomobiller ve motosikletler için bazı işlemleri birleştirerek araç geliştirme sürecini basitleştirmeye çalıştı. Ayrıca Honda’nın model serisini düzene sokarak ve yurtiçi ve yurtdışındaki fabrikaları konsolide ederek maliyetleri düşürdü.

Hachigo ayrıca General Motors Co ile olan ortaklığını elektrikli ve otonom araçların geliştirilmesinde işbirliğini içerecek şekilde genişletti.

Sıfır emisyon teknolojisine odaklanmak için geçen yıl Honda, 2021 sezonunun sonunda FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’na motor tedarikçisi olarak katılmayı da bırakacağını açıklamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz