Hidrojenli Toyota Mirai, Roma Katolik Kilise’sine nefes aldıracak

Corolla, C-HR, RAV4, Yaris gibi hibrit modellerinin yanı sıra hidrojenli otomobille de yeni nesil araç piyasasında yerini genişleten Toyota, Roma Katolik Kilisesi’ne özel “Popemobile Mirai” tasarladı.

Konuşmalarında sıklıkla çevre sorunlarına dikkat çeken Vatikan’ın en rütbeli ismi Papa Francis; halkın arasında dolaştığı zamanlarda kullanılabilmek için yeniden tasarlanan bir Toyota Mirai için olur dedi. Temmuz ayında da Vatikan’a özel olarak iki elektrikli Smart Forfour teslim edilmişti ve birinci nesil Toyota Mirai sedan da bu çevreci seriye katıldı.

Geleneksel popemobil beyazına boyanan hidrojenli Toyota Mirai, aslında Papa’nın Japonya ziyareti için tasarlanan iki özel arabadan birisi. Arka koltukların bulunduğu bölgede tavan kaldırılmış. Böylece orada Papa’nın tutunabileceği, güvenli bir şekilde oturarak halkı selamlayabileceği kulplu bir platform oluşturulmuş.

Hidrojen sedanın gövde uzunluğu 5 metreyi biraz geçiyor. Yüksekliği ise Papa’nın rahatça görünebilmesi için 2,7 metre olarak tasarlanmış. Ancak, hidrojenli Toyota Mirai modelinin Popemobile olarak yıllarca hizmet vermesi için özel bir altyapının da tamamlanması gerekli. Roma’da Vatikan’dan 20 kilometre uzakta olan tek bir hidrojenli araç şarj istasyonu olması nedeniyle, bu aracı kullanmak pek pratik olmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz