Hibrit Toyota satışları benzinli araç satışlarını geçti

Elektrikli ve hibrit araba satışları giderek artıyor. Dizel motorları ilk bırakanlardan biri olan Toyota; Avrupa satışlarında ağırlığı hibrit arabalar ile elde etmeye başladığını açıkladı. Tüm dünyada bugüne kadar 14 milyon adete yakın hibrit aracı yollara çıkaran Japon şirket; Avrupa’da ilk kez yüzde 52’lik satış oranına ulaştı. Hibrit Toyota satışları markanın benzinli araba satışlarını solladı.

Avrupa Toyota satışları içinde yüzde 52’lik oranla birlikte Hibrit arabalar için verilen satış rakamı 303 bin adetin üzerini gösteriyor. Bu rakam yılın ilk 6 ayında elde edildi ve 2018 yılı aynı dönemine göre yüzde 18’lik artışı ifade ediyor.

Benzinli mi dizel mi hibrit mi

Bu rakamlarla Toyota Avrupa otomobil satışları içinde hibrit motorlu araçların payı benzinli modelleri geride bıraktı. Şirket, yılın ilk yarısında 578 bin 400 adetlik toplam satış gerçekleştirdi. Toplam satışlarda da artış kaydeden şirket, Avrupa pazar payını 5,6’ya yükseltti.

Az da olsa küçülen Avrupa otomotiv pazarında Toyota’nın hedefi büyümek. Bunu da hibrit araçları ile sağlayacak. Avrupa’da hibrit araçlara yönelik talebin; yılın ikinci yarısında da Japon markanın satışlarına ivme kazandıracağı tahmin ediliyor.

Toyota hibrit arabalar benzinlilerden çok satıldı

Avrupalı müşterilerin Türkiye’de üretilen ve hibrit versiyonu da sunulan yeni Corolla modelline büyük ilgi göstermesi Toyota’nın, geçen yıla oranla hibrit satışlarını yüzde 18 artırdı. Avrupa’da Corolla Sedan’ın hibrit satışları içindeki oranı yüzde 50 civarında olurken; Corolla Hatchback ve Touring Sports’un hibrit versiyonlarının oranı yüzde 83 olarak gerçekleşti.

Toyota C-HR Hybrid ve Yaris Hybrid modelleri de rekor satış performansı ortaya koyan modeller oldular.

2019 ilk yarısında Türkiye hibrit ve elektrikli araç satışları

Türkiye’de 2019’un ilk 6 ayında 4.811 hibrit otomobil satışı gerçekleşti. Bu satışların 4.708’ini Toyota hibrit otomobiller oluşturdu. 2019 yılı ilk yarısında Türkiye’de satılan hibrit araçların yüzde 98’i Toyota logosu taşıdı.

Türkiye’de üretilen Toyota Corolla Hybrid, yılın ilk 6 ayındaki toplam hibrit satışlarında yüzde 71’lik paya ve 3 bin 348 adetlik satışa ulaştı.

Bu rakamla en çok tercih edilen hibrit araba ünvanını ele geçirdi. Corolla Hybrid’i 1.169 adetle yine Türkiye’de üretilen Toyota C-HR Hybrid takip etti.

Avrupa’da Toyota 16 adet hibrit araba satışa sunmuş durumda. Bunlar arasında; Corolla Hybrid, Yaris Hybrid, RAV4 Hybrid, Camry Hybrid ve Toyota C-HR Hybrid yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz