Hibrit Ford Custom, Ankara caddelerinde yolcu taşıyacak

Ford Otosan tarafından Türkiye’de üretilen, hibrit elektrikli Ford Tourneo Custom modelleri Ankara halkının hizmetine sunuldu. İlk ve tek yerli şarj edilebilir ticari araçların teslim töreni, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Segmentinde bir ilk başlatan araçlar, test amaçlı olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edildi. Buradan elde edilecek verilerin hem Ankara Büyükşehir Belediyesi hem de Ford Otosan mühendisleri tarafından Akıllı Şehir Modelleri, Temiz Ulaşım Yöntemleri ve ürün geliştirme için kullanılacağı açıklandı.

Böylece Türkiye’de üretilen ilk hibrit Ford Custom modelleri, Ford’un Valensiya, Köln ve Londra çalışmalarının ardından, Ankara yollarında da test edilecek.

Araçlardan biri Ankara Kalesi’nde vatandaşlara ücretsiz servis hizmeti sağlayacak, diğeri ise Ankara’da vatandaşın şikayetlerine mobil olarak hizmet verecek.

Saha ziyaretlerinde bulunmak üzere uygulamaya alınan Başkent Mobil – Başkent 153 hattı için hizmet vererek, farklı rotalarda çalışacak.

Ankara’da yollara ilk kez çıkacak elektrikli hibrit Ford Custom araçlarıyla ilgili konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş;

“Ankara’yı akıllı bir başkent yapmak, daha temiz, sürdürülebilir ve çevreci uygulamalarla vatandaşımızın hayatını kolaylaştıracak teknolojileri şehrimizde kullanmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Nisan 2019’da teslim aldığım bu görevde Ankara halkının sağlığı ve çevre dostu uygulamalar için gerekli adımlarımızı atıyoruz.

Bu konuda Avrupa’daki örnekleri inceledik. Avrupa Birliği’nin iklim değişikliği ile mücadele kapsamındaki politikaları ile uyumlu çalışmaları halkımız için hizmete almayı hedefliyoruz. Ford Otosan’ın Türkiye’de ürettiği, hibrit elektrikli Custom PHEV araçları Ankara’mızın hizmetine sunmak ve test etmek için sabırsızlanıyoruz.

Ayrıca, Valensiya, Köln ve Londra’nın ardından geleceğin teknolojilerini barındıran bu elektrikli araçların test amaçlı olarak Ankara’da kullanılacak olmasından büyük bir memnuniyet duyduklarını da belirtti.

Ford Otosan genel müdürü Haydar Yenigün ise:
“Otomotiv sektörü, tüm dünyada akıllı ve temiz şehirlere yönelik, çevreci ve teknolojik bir dönüşüm geçiriyor. Avrupa’daki emisyon sınırlamaları, emisyonsuz şehir merkezleri gibi uygulamalar giderek yaygınlaşıyor.
Akıllı ve çevreci ulaşım sistemlerine yönelik yapılacak geliştirmeler; gelecekte artan nüfus ve şehirleşmenin yarattığı iklim değişikliği gibi çevresel konularda mücadelede önemli bir iyileştirme sunuyor. Türkiye’nin ticari araç üreticisi Ford Otosan olarak, sürdürülebilir bir yaşam, çevreci ve ekonomik ve teknolojik sürüş konusunda da ülkemizde öncü olma misyonumuz olduğuna inanıyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz