Benzinli mi, dizel mi, elektrikli mi? Hangi otomobil ayda sahibine kaça mal oluyor?

Yıllarca benzinli ve dizel motorlu araçlar arasında seçim yaptıktan sonra şimdi hayatımıza hibrit ve elektrikli otomobiller girmeye başlıyor. ABD’nin bazı eyaletlerinde ve Avrupa’da elektrikli araçlar seçenekler arasında payını giderek artırmaya başladı. Bu artışı gören dünya otomobil kiralama devlerinden Leaseplan, otomobil sahip olma maliyetlerini ortaya koyan bir araştırmayı açıkladı. Hangi otomobil ayda sahibine kaça mal oluyor?

Araştırmaya göre “Sahip olma maliyetleri düşüyor, elektrikli araçlar dizel ve benzinliyle arasındaki fiyat farkını kapatıyor”. Küresel ölçekte filo kiralama şirketlerinin en büyüklerinden biri olan LeasePlan, 2019 Araç Maliyet Endeksi Raporu’nu açıkladı. Araştırma 18 Avrupa ülkesindeki otomobil sahipliği ve araç kullanım maliyetlerini içeriyor. Rapora göre elektrikli araçların benzinli ve dizel araçlara karşı rekabet gücü giderek artıyor.

2 ülkede elektrikli araçlar dizellerden daha ekonomik oldu

Hangi otomobil sorusuna cevap vermek ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Benzinli, dizel veya bazı ülkelerde elektrikli otomobil sahibi olmak daha hesaplı hale geldi. Norveç ve Hollanda’da elektrikli otomobil sahipliğinin maliyeti dizel veya benzinli bir araca göre daha hesaplı hale geldi.

Bir başka araştırma Türkiye’nin elektrikli araca ilgili olduğunu göstermişti.

İngiltere ve Danimarka’da ise elektrikli araçlar ile konvansiyonel motorlu araçlar arasındaki maliyet farkı kapanmak üzere.

Avrupa’da bir otomobile sahip olma maliyetinin ayda ortalama 617 Avro olduğu yazılı olan raporda; söz konusu maliyetin elektrikli araçlar için 854 Euro, dizel araçlar için 612 Euro ve benzinli araçlar için 596 Euro olduğu ortaya koyuluyor.

Türkiye’de dizel yakıtlı bir aracın aylık maliyeti 609 Euro (Yaklaşık 3.800 TL) olarak kaydediliyor.

Araştırmayı yaptıran Leaseplan şirketi 5 kıtada ve 32 ülkede araç filolarını yönetiyor.

Türkiye’de araç sahipliği zor zanaat

Araç Maliyet Endeksi 2019 Raporu’nu açıklayan LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay

Türkay Oktay: LeasePlan Türkiye Genel Müdürü

Oktay, şunları söyledi: “Avrupa’da elektrikli araçlar ile dizel veya benzinli araçlar arasındaki fiyat farkının daraldığı çok net görülüyor. Bu da elektrikli araçların her geçen yıl daha rekabetçi hale geldiğini ortaya koyuyor. Elektrikli araçların ülkemizde daha ulaşılabilir ve etkin bir alternatif olabilmesi için vergi ve şarj alt yapısı destekleri çok önemli. Türkiye’de henüz elektrikli araç pazarı tam olarak oluşmadığı için bu anlamda bir veri yok. Ülkemizde en büyük payı dizel yakıtlı araçlar oluşturuyor. Türkiye, dizel yakıtlı bir araca sahip olma maliyeti açısından endekse katılan ülkeler arasında İsviçre’nin hemen ardından 8’inci sırada yer alıyor. Ülkemizde dizel yakıtlı bir araca sahip olmanın aylık maliyeti ise 609 Euro yani ortalama 3800 TL’yi buluyor”.

Honda’nın ilk elektrikli modeli eylülde Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gösterilmişti.

Araç sahipliği maliyetinin en düşük olduğu ülkeler

Raporda hangi otomobil seçimi yaparken benzinli ve dizel araç sahipliği bedelinin en pahalı olduğu ülkeler Hollanda ve Norveç olarak sıralandı.

  • Hollanda’da dizel bir araca sahip olmanın aylık ortalama maliyeti 937 Avro’yu buluyor. Benzinli bir araç için bu rakam 783 Euro olurken; elektrikli araç maliyeti 872 Euro.
  • Norveç’te ise dizel bir araca sahip olmanın aylık ortalama maliyeti 821 Euro. Benzinli bir araca sahip olmanın maliyeti 851 Euro; elektrikli araç maliyeti ise 833 Euro.

Kısacası elektrikli araçlar Hollanda’da dizelden, Norveç’te de benzinli araçlardan daha hesaplı maliyete sahipler.

GSYİH (Gayrisafi Yurtiçi Hasıla) dikkate alındığında toplam araç sahipliği maliyetinin en düşük olduğu ülkeler Yunanistan ve Birleşik Krallık oldu. En yüksek maliyetler ise Hollanda ve İtalya’da çıktı.

Yunanistan’daki sürücüler ayda sadece 410 Euro ortalama maliyetle dizel yakıtlı bir aracı kullanabiliyor.

Renault, Avrupa elektrikli araç pazarında Zoe modeliyle öncü ve önemli bir yere sahip.

LeasePlan CEO’su Tex Gunning,  Raporun genel değerlendirmesini yaparken, şu görüşlere yer verdi: “Araç Maliyet Endeksi’miz, özellikle devlet teşviklerinin olumlu etki yarattığı Kuzey Avrupa’da olmak üzere elektrikli araçların artık çok daha uygun maliyetli hale geldiğini göstermektedir. Diğer ülkelerde maliyet farkının kapandığını görmek memnuniyet verici olmakla birlikte, halihazırda herkesin elektrikli araç kullanabilmesini sağlamak için yapılması gereken çok şey var. Avrupa genelinde devletlerin ileriye dönük adım atması ve uzun vadeli çevreci girişimler ile elektrikli araçların tüm sürücüler için yaygın seçenek olmasını sağlayacak altyapı projelerini hayata geçirmesi gerekmektedir”.

Kaynak: LeasePlan Raporu 2019

Düşük faiz kampanyasına Otokar ve BMC de katıldı

Otomobil festivali 200 bin ziyaretçi ağırladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz