Opel Torbalı arsası “mücevher” oldu, kuyumculara satıldı

Opel Türkiye şirketini de çatısı altında bulunduran Group PSA Türkiye; Opel Torbalı arazisi için imzayı attı. Bir zamanlar Opel Vectra üretimi ya da montajı yapılırdı. Sonrasında o zamanki patron Amerikalı General Motors (GM) tarafından 2000 yılında üretim tamamen sona erdirildi. Tesis yedek parça deposu ve Opel Türkiye genel müdürlüğü olarak hizmette kaldı. Bir de geniş arazisi stok alanı olarak kullanılıyordu. Opel Torbalı arsası “mücevher” oldu, kuyumculara satıldı

Opel’in 2017 yılında Group PSA’ya devir olmasının ardından; Alman markanın Türkiye operasyonuna da İstanbul yolu göründü.

Opel Türkiye yönetimi de Group PSA çatısı altında çalışmak için İstanbul’da hizmet vermeye başladı.

Ardından neredeyse tamamen boşalan arsa ve binalar nasıl değerlendirilecekti konusu gündeme geldi. 2019 yılında Group PSA Türkiye Başkanı Cournaille, “Satıştan vazgeçtik, Torbalı’daki mülkü değerlendireceğiz” açıklaması yaptı.

Eski Opel Fabrikası yedek parça deposu oldu

 

Opel Torbalı fabrikasında 18 bin metrekarelik alan Peugeot, Citroen, DS ve Opel markalarının yedek parçalarının stok ve yönetim alanı olarak kullanılıyor.

Şirket bu yılın nisan ayında yaptığı açıklama ile burada Türkiye’de distribütörlüğünü yürüttükleri 4 marka için bir yedek parça deposu haline getirildiğini açıkladı. 2020 yılı bayında İstanbul’daki Peugeot, Citroen ve DS yedek parça depoları boşaltıldı ve içindekiler İzmir’e nakledildi. Group PSA İzmir Depo diye bir kavram oluştu. Yeni yatırımlarla büyüyeceği de belirtildi.

Detaylar için daha ileri bir tarihi işaret eden Group PSA Türkiye Başkanı Olivier Cournaille; mayıs ayındaki Zoom üzerinden yapılan basın toplantısında, konuyla ilgili herhangi bir bilgi vermedi.

Opel Torbalı arsası satıldı

Aldığımız habere göre 18 bin metrekarelik stratejik yedek parça binası dışında kalan arsa satıldı. Group PSA’ya ait eski Opel Torbalı fabrikası toplam 66 bin metrekare büyüklüğünde bir alanda bulunuyordu. Şirketin yedek parça deposu kısmı dışındaki arsası 20 milyon liraya İzmirli bir konsorsiyuma satıldı.

Konsorsiyum üç kuyumcudan oluşuyor.

Bir zamanlar bu arsaya 30 milyon lira teklif edildiğini ama kabul edilmediğini hatırlatalım.

Toplam 18 bin metrekarelik kapalı alana ve 45.000 referansı stoklayabilme kapasitesine sahip lojistik merkez; Türkiye geneline yayılmış sekiz Distrigo platformuna günlük sevkiyat yapan yeni bir yapıya dönüştürülmüştü

Tesiste, markalara ait ithal parçaların yanı sıra, yurtiçinden tedarik edilen yedek parça, aksesuar ve sarf malzemeleri de stoklanıyor.

Opel Torbalı arsası “mücevher” oldu, kuyumculara satıldı.

PSA Türkiye, yılbaşında İstanbul’daki ana ofis binalarını da boşaltacacak. Ortak havuz sistemiyle çalışılan bir adreste hizmet vermeye başlayacak olan Group PSA Türkiye, bu operasyonlardan tasarruf amaçlıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz