Geely hangi motoru kullanıyor? Metanol teknolojisi yolda!

Geely hangi motoru kullanıyor

Otomotiv teknolojilerindeki gelişmeler gün geçtikçe hızını artırmaya devam ediyor. Belirli bir dönem boyunca Toyota motorlarını kullanarak araç üreten Geely, şimdi de Toyota gibi alternatif çözümlerin peşine düştü. Peki, ülkemizde yıllarca “Geely hangi motoru kullanıyor?” sorusunu gündemde tutmayı başaran firmanın yeni yakıt teknolojisi nedir?

Son zamanlarda popülerliğini kaybeden fosil yakıtlı araçlar, yerini elektrikli otomobillere bırakıyor. Toyota ve Geely gibi tek çözümün elektrikli otomobiller olmadığını düşünen firmalar ise alternatif yakıt teknolojilerinin ardından koşuyor.

Elektrikli, hibrit ve hidrojen teknolojili ticari araçlar geliştiren Geely, bazı Batı Çin şehirlerinde; metanolle çalışan Emgrand adını verdiği taksileri ve kamyonlarıyla alternatif yakıt testlerine daha önce başlamıştı. Bu konuda pek ilerleme kaydedemeyen Geely, metanol yakıt üzerine yaptığı yatırımlarla yeniden atağa kalktı.

Toyota Camry Türkiye fiyatı belli oldu

Zhejiang Geely Holding Grubu Başkanı Li Shufu

Zhejiang Geely Holding Grubu Başkanı Li Shufu, Pazar günü yaptığı bir açıklamada; Volvo Cars’ın ve Daimler AG’nin yüzde 9,7 hissesinin sahibi olan Geely’nin, genel karbon emisyonlarını azaltacak şekilde karbondioksit ile metanol üretmek için yeni teknolojiler üzerinde çalıştığını söyledi. Ayrıca, çalışmalar için İzlandalı bir şirket olan Carbon Recycling International’a yatırım yapıldığını açıkladı.

Reuters’de yer alan habere göre Li Shufu; “Metanol araç teknolojilerini geliştirmeye devam edeceğiz. Elbette sonunda başarısız olabilir, ancak şu anda hala üzerinde çalışıyoruz. Ülkede metanole dönüştürülebilen çok miktarda kömür bulunduğundan, metanol yakıtı Çin’in enerji bağımsızlığını artıracaktır.” dedi.

Metanol araçlarının benzinli modellerden daha temiz olmasını beklediğini ve üretimi artıracağını belirten Li Shufu, teknolojinin ayrıntıları ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Metanol Nedir?

Metanol yakıtı, benzinle birlikte veya bağımsız olarak içten yanmalı ve diğer motorlar için alternatif bir biyoyakıttır. Onlarca yıldır yarış yakıtı olarak kullanılan Metanol, Metan gazı ve hidrojenden farklı olarak; yakıt olarak depolanması ve dağıtımı için pahalı altyapıya ihtiyaç duymaz.

Ayrıca, Geely’nin Emgrand Metanol benzeri otomobiller, diğer fosil yakıtlı araçlarla aynı tesislerde, benzinli veya dizel motorlu araçlarla aynı platformlar kullanılarak üretilebilir. Bu da; elektrikli veya hibrit araçlara kıyasla üretim maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz