Fren disk ömrü nasıl uzun hale getirilir?

Fren diskleri, araç yüküne en fazla maruz kalan parçalardan biridir. Bu durum sebebiyle de ne yaparsanız frenleriniz mutlaka ömrünü dolduracaktır. Peki, otomobilinizin fren disk ömrü uzasın isterseniz nelere dikkat etmelisiniz? Fren balatası disk ömrüne etki ediyor mu?

Fren disklerinin ömrünü neler etkiler?

Fren diskleri dikkatli ve usta işi kullanımlarda 200 bin kilometreye kadar çıkarken, bazı kullanıcılarda 50 bin kilometreyi bile aşmayabiliyor. Buna sebep olan birçok aşınma derecesinin doğrudan ve dolaylı olarak çok sayıda faktörden etkilendiğini bilmenizde fayda var. Diskler üzerinde en güçlü etkiye sahip olan neden; Sürüş tarzınızdır. Yani, aracını agresif kullanan sürücüler, fren disklerini de inanılmaz bir hızla aşındırırlar.

Araç kullanırken, ayağın fren üzerine sürekli koyulması da fren disk ömrü üzerinde olumsuz bir etkiye sahip. Fren mümkün olduğunca zamanında ve yeterli seviyede kullanılmalı. Örneğin; Bir otomobilin arkasındasınız ve fren kullanacaksanız, erken zamanda az kuvvet uygulayarak diğer aracın arkasında durabilmelisiniz. Aksi takdirde o çok sevdiğiniz otomobilinizin frenlerine çok daha erken veda etmeniz gerekebilir. Bu da hızınızı öndeki araca ve hatta trafiğe göre ayarlamanızın önemini gösteren ve sağlığınıza olduğu kadar cebinize de etki eden bir unsurdur.

Aynı şey, çok ihtiyaç duymadığınız zamanlarda su birikintilerinde durmalarınızda da geçerli olabilir. Eğer ayağınız frenin üzerinde ve otomobil çalışır halde uzun süre beklerseniz… Bu durumda, diskler sıcak kısmın soğuk suyla buluşması nedeniyle termal bir şok alır. Fren disk ömrü çok da uzun olmayacaktır.

Bu detaylara dikkat etseniz bile disklerin ömrünün hızlı bitmesinin birçok dolaylı nedeni vardır. Ve çoğu durumda da en büyük suçlu sürücüdür.

Fren disk ömrü nasıl uzatılır?

Sorunların ufak ve başlıca temel nedenlerini anlattık, bu sorunun cevabını da çok basit bir şekilde anlatalım. Sık kullandığınız otomobilin fren diskleri sürekli aşınıyor ve sık sık onları değiştirmek zorunda kalıyorsanız; önce kendi sürüş tarzınızı değiştirmeniz gerekiyor demektir. Ani frenleri, gerçekten ani olmadığı sürece günlük kullanımınızdan uzak tutmalısınız.

Aynı zamanda ani fren yapmak, lastiklerinizi de çok fazla aşındıracak ve ömrünü kısaltacaktır. Bu nedenlerle yolda neler olup bittiğini dikkatle izlemeniz gerekiyor. Cevabımızın özeti; Dikkatli bir sürücü olmanız gerektiğini asla unutmayın!

Bunlara ek olarak, fren disk ömrü uzun olması için; disklerin kademeli ve düzgün bir şekilde soğuması gerekiyor. Bunun için park etmeden önce en az bir dakika boyunca frene çok fazla kuvvet uygulamamalısınız. Arabayı saatlerce kullanıp sıcak disklerle öylece bırakırsanız, bir su birikintisinde beklediğiniz durumun aynısı ortaya çıkar. Fren diskleri de yine termal şok alır ve bu sefer ömrünün kısalmasına yardım etmiş olursunuz.

Arabayı bir su birikintisinde çalışır halde bekletmeyin demiştik, bunun yanında park etmenizi de önermiyoruz. Özellikle Türkiye gibi bayırı bol, park yeri az olan yerlerde bayıra park etmemeniz lazım… Tabii, mümkünse… Bayırda park halinde olan frenlerin sadece disk üzerinde değil, park freni üzerinde de çok olumsuz bir etkisi vardır.

Fren disk ömrü uzatmak için son olarak, düzenli araç bakımını yaptırmayı unutmamalıyız. Lastikleri çıkarmanız gerekmiyor! her 2-3 ayda bir fren balatası ve diskleri kontrol etmek yeterli olacaktır. Ve eğer bir şeyler size doğru gelmiyorsa, balatanız incecik ve ses çıkarıyorsa; Servisinize başvurmak iyi bir fikir olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz