Frankfurt Fuarı bitti mi? Bild, 2 yıl sonrası için Berlin diye yazdı

Avrupa’da otomotiv her yıl Cenevre’de iki yılda bir de Frankfurt ve Paris’te dönüşümlü olarak buluşur. Bu çok önemli üç gösteriden geçtiğimiz günlerde yapılan Frankfurt gösterisi tam bir hayal kırıklığı oldu. Kapılarını kapatan fuar, bir önceki etkinliğe göre ziyaretçilerinin üçte birini kaybettiği açıklandı. Avrupa basını bu sonuca göre Frankfurt otomobil gösterisi mahvoldu başlıkları atmaya başladı bile. 68. Frankfurt Fuarı bitti mi ! Ziyaretçi sayısı üçte bir düştü, Bild iki yıl sonraki fuarın Berlin’de yapılacağını yazdı.

Bu yılki fuara gelen ziyaretçi sayısının öncekine göre üçte bir gibi ciddi bir oranda düşmesi akla başka bir şey getirmiyor.

Aslında bu bir sürpriz değil. Öncelikle katılmayan marka sayısı 25 rakamına ulaşmıştı. Bu da fuarın Alman hegemonyasında geçeceğinin kanıtıydı. Peki otomobil severlere sadece Alman stili yeterli gelir miydi?

Toyota, Renault, Peugeot, Nissan, Citroen, Mazda, Fiat ve Ferrari gibi önemli markaların olmayışı, Almanya’nın otomobil endüstrisi derneği VDA organizatörleri için ciddi bir darbe oldu. Ayrıca onbinlerce iklim aktivisti fuarın kapısının önünde protesto gösterileri de yapınca gerilim iyice arttı.

68. Frankfurt Otomobil Fuarı Alman şovuna sahne oldu

Fuara katılan otomobil üreticileri, filolarını Porsche Taycan, Opel Corsa-e ve Volkswagen ID3 gibi yeni elektrikli modellerle ortaya koydular.

VDA’ya göre pazar günü sona eren bu yılki şovu 560 bin ziyaretçi izledi. En son 2017’de; VW dizel krizi ve otomobillerin Avrupa’nın belli şehir merkezlerine girişinin yasaklanması gündemdeyken 810 bin ziyaretçi ağırlamıştı. 2015 yılındaki Frankfurt gösterisinin misafir sayısı 931 bin kişinin üzerindeydi. Oysa iki yıl önceki 2018 Paris Otomobil Fuarı iyi bir ziyaretçi kitlesini misafir ettiğini açıklamıştı.

Daha o dönemde otomobil fuarlarının doğru formatta yapılıp yapılmadığı tartışılmaya başlanmıştı. ABD’deki ünlü Detroit Motor Show da aynı çöküntüyü hissediyordu. Türkiye’deki otomobil fuarı da bunlar kadar etkili olmasa da yıllardır yapılmıyor ve yeniden yapılacağı da muamma.

Detroit’ten Paris’e otomobil gösterileri, otomobil şirketlerinin canlı, bağımsız ürün lansmanlarına yönelik pazarlama çabalarına odaklanmaları nedeniyle ilgi çekiyor. Ancak bu yıl İsveç’in genç aktivisti Greta Thunberg önderliğindeki küresel iklim protestolarının Frankfurt Fuarı’nın kapı önüne denk gelmesi tam bir talipsizlikti.

Eski Opel CEO’su Karl Thomas Neumann bu yılki gösterinin büyük bir başarısızlık olduğunu tweetledi. Deneyimli yönetici 2021 gösterisinin yapılmayacağı öngörüsünde de bulundu.

Bazen ölümcül kalabalıklar yeterli olmayabilir. Bu kalabalıklar, pazarlama başarısından çok bir anda dağılarak yıkım da getirebilir.

BMW yeni consept 4 ile fuardaydı.

VDA Başkanı Bernhard Mattes ise sosyal medyada “yeni boyutlar” elde edildiğini söyleyerek, fuarda kamu yararı açısından memnuniyet verici olduğunu dile getirdi. “Dijital çağda, önemli olan artık yalnızca metrekareler değil, ürünlere ilginin düzeyi” diyor Mattes.

VDA Başkanı, önümüzdeki yıllarda fuarın devam edeceğini ama eğlence gibi unsurları9n işin içine katılacağını ve kitlenin gençleştirileceğini ifade ediyor.

Alman medyası, ilkbaharda fuarın yeni formatı ve konumu ile ilgili bir karar verileceğini yazdı bile. Ünlü Bild gazetesi, Berlin’in genç teknoloji meraklısı 3.75 milyon nüfusu ve sayısız hareketlilik girişimi ile bir sonraki gösterinin tercihi olabileceğini ortaya attı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz