Formula 1 efsanesi Niki Lauda vefat etti

Formula 1 yarışlarının efsane ismi Andreas Nikolaus (Niki) Lauda, dün 70 yaşında hayata gözlerini yumdu. 3 dünya şampiyonluğu ile dünyanın en büyük yarışçılarından biri olan Lauda’ya, 8 ay önce akciğer nakli yapılmıştı.

Efsane olmasını sağlayan en önemli olaylardan biri 1976 yılında Almanya Grand Prix’sinde Nurburgring pistinde; Ferrari aracı ile ölümcül bir kaza geçirmiş, yüzü yanmış, yangın söndürücü ile zehirlenmiş ama; 40 gün sonra pistlere geri dönmüştü. Niki Lauda, 1975 ve 1977’de Ferrari, 1984 yılında ise McLaren ile Formula 1 şampiyonu oldu.

Niki Lauda-Michael Schumacher

Formula 1 kariyeri sonrası havayolu taşımacılığına yatırım yapan Lauda’nın kendi adını taşıyan havayolu şirketi var. Lauda, Mercedes
Formula 1 takımının da fahri başkanı idi.

Yakın arkadaşı James Hunt’la olan rekabeti 2013 yılında sinemaya aktarılan Rush (Zafere Hücum) filminde de ele alındı.

Avusturyalı Lauda yarışmaya aile servetini 35 bin sterlinlik hayat sigortası poliçesini banka kredisine çevirerek katıldı. Böylece 1971 / 72’de F2 ve F1’de yarışma lisansı alabildi.

1975’te şampiyon oldu, 1976’da kaza yüzünden alamadığı kupayı bir yıl sonra tekrar aldı. Lauda, ​​1979 Kanada Grand Prix’sinde emekliliğini açıkladı. Lauda Air’i kurdu. McLaren patronu Ron Dennis’in daveti ile 1981’de pistlere geri döndü.

Lauda 1984’te takım arkadaşı Alain Prost’u geçerek şampiyonluğu yeniden aldı. Ardından yeniden emekli olan Lauda, ​​havayolu şirketlerine odaklandı; daha sonra Ferrari ve Jaguar takımlarına danışmanlık yaptı. 2010’dan itibaren Mercedes takımına destek verdi; Lewis Hamilton ve Valtteri Bottas’ı kazandırdı.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here