Formula 1; 2020 Sezon takvimi ve saatleri açıklandı

Formula 1 2020 F1 sezonunun yeni takvimi içerisinde yer alan birbirinden heyecanlı 22 farklı etkinlik var. Bugüne kadar yaşanan F1 tarihinin en uzun sezonu olacak. Bu yarış programları arasında Nisan ayında Hanoi’de bir sokak pistinde gerçekleşecek olan yeni Vietnam Grand Prix pisti yer alacak.

Ayrıca 35 yıllık bir aradan sonra Hollanda Grand Prix programa geri dönmeyi başardı. 15 Mart’ta Avustralya Melbourne’daki Albert Park pisti, şampiyonanın ilk turunu 1996’dan beri her yıl yaptığı gibi sezon açılışını yapacak. Sezon, 2014’ten bu yana sezon kapanış yarışı olan Abu Dhabi’deki Yas Marina Pisti’nde 29 Kasım’da sona erecek.

Açıklanan takvime göre 2020 yılında iki farklı yeni yarış düzenlenecek. Vietnam GP 5 Nisan’da, Hollanda GP ise 3 Mayıs’ta gerçekleşecek. 2 yarışın gerçekleşmesi de pistlerin sezon başlangıcına kadar resmi olarak onaylanmasına bağlı olacak.

Almanya GP ise Formula 1 2020 takviminde yer almıyor. Yarışların çoğunluğu kalıcı yol parkurlarında yer alırken, Hanoi takvimdeki dördüncü cadde olarak Monako, Singapur ve Bakü’ye katılacak.

Uluslararası Otomobile Federasyonu (FIA) Dünya Motor Sporları Konseyi, 2020 Sportif Kuralları’nda planlanan bazı değişiklikleri de gündeme aldı. Bunların içerisinde bazı yarışlarda ters grid sıralama yarışı yapılması planı oluşturuluyor. Bu konular daha sonra elektronik oylama ile sonuçlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz