Ford Transit ve Transit Custom yeni yıla ödülle giriyor

Ford Transit ve Transit Custom

Bağımsız otomobil güvenlik ve performans değerlendirme kuruluşu Euro NCAP, ilk kez gerçekleştirdiği aktif güvenlik testinde Avrupa’da satışta olan 19 van modelini değerlendirdi. Testler sonucunda Ford Transit ve Transit Custom modelleri ödül kazanmayı başardı.

Euro NCAP tarafından ilk kez düzenlenen yeni aktif güvenlik testinde; araçlara, bisiklet sürücülerine ve yayalara yaklaşırken devreye giren Otonom Acil Frenleme Sistemi (AEB), şerit takip teknolojileri, aktif hız sınırlayıcı ve yolcu takip sistemleri değerlendirildi.

Yapılan değerlendirmelerin ardından Transit, mevcut aktif güvenlik teknolojileri ile altın ödül aldı, Custom ise gümüş ödüle uzandı.

Ford Transit ve Transit Custom modellerine tam puan

Euro NCAP, Ford’un aktif güvenlik teknolojilerine övgüde bulunarak, sınıfında lider olduğunu vurguladı. Trafik Levha Tanıma Sistemi’nin tüm araçlar içinde en iyi (yüzde 100) skoru kaydettiği açıklandı. Otonom Acil Frenleme Sistemi’nin (AEB) ise bisiklet sürücülerini mükemmel şekilde koruduğunu belirtti.

Euro NCAP, aktif güvenlik özelliklerini karşılaştırmak için test yapılan araçlar üzerinde aynı kriterleri kullandı. Tüm araçlar, gerçeğe en yakın sonuçların alınması için maksimum yük kapasitelerinin yüzde 50’si ile yüklenerek, özel hazırlanan pistte test edildi.

Simülasyonlarda hem park halindeki araçlar hem de yoğun trafikte öndeki aracın aniden durduğu senaryolar test edildi. Böylece, otonom acil frenleme sistemi (AEB) ve sürücü uyarı sistemleri değerlendirildi. Ayrıca bu özelliklerin yolda koşan bir çocuğa, yoldan geçen yaya veya bisikletlilere verdiği tepkiler de değerlendirildi.

Euro NCAP Genel Sekreteri Dr. Michiel van Ratingen; “Avrupa yollarındaki milyonlarca araç ve e-ticaret’in hızlı büyümesi göz önüne alındığında, ticari araçlarda yer alan aktif güvenlik sistemleri tüm kullanıcılar için güvenliği artırmanın en önemli anahtarı. Ticari araçlarda Avrupa’nın liderlerinden biri olan Ford, Transit ve Transit Custom modelleri ile trafikteki tüm unsurların korunmasına yardımcı oluyor ve güvenlik sistemlerinin verdiği taahhütleri gerçekten de tam olarak karşılıyor” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz