Ford Otosan mühendislerinden bir ilk: Dakar’a hazırladılar

Dünyanın en önemli dayanıklılık yarışlarından biri de Dakar Rallisi’dir. Türkiye’den de değişik tarihlerde bu ünlü yarışa katılıp, tarihine adını yazdıran isimler vardır. Şimdi bu tarihe Ford Otosan mühendisleri ekleniyor. Ford Trucks dünyanın en zorlu off-road maratonu Dakar’da yarışacak. 6 Ocakta başlayacak yarış 11 gün sürecek. Özel hazırlanan kamyonu iki şampiyon Belçikalı kullanacak.

2 özel kamyon tasarlandı

Ralli takımı VDR Truck Racing, Dakar 2019 Rallisi’nde ilk kez Ford Trucks kamyonları ile yarışacak. Ford Otosan mühendislerinin tasarladığı iki özel prototip kamyon, Dakar 2009 yarışının birincileri Yves Rutten ve Peter Van Delm kullanacak.

Dakar 2019 yarışı ne zaman başlayacak?

Dünyanın en zorlu off-road maratonu olan Dakar Rallisi’nin 2019 edisyonu için geri sayım başladı. Güney Amerika’da, Peru’nun Lima kentinde 6 – 17 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlenecek maratonda Belçikalı VDR Truck Racing de yarışacak. Takım, bu yıl ilk kez Ford Trucks kamyonları ile rakiplerine karşı mücadele verecek.

Ford Otosan mühendisleri Dakar 2019 yarışı için hazırladı

Ford Trucks’ın Dakar 2019’a gönderdiği araçlar Ford Otosan Ar-Ge Merkezi’nin desteği ile tasarlandı; prototip olarak yarış parçaları ile Belçika’da VDR Racing atölyesinde yapıldı.

Daha sonra Ford Trucks mühendisleri ve VDR Truck Racing teknik ekibinin iş birliği ile montajı tamamlanan kamyonlar, gerçek ralli koşullarında test edilerek dünyanın en zorlu yarışına hazırlandı.

Serhan Turfan: VDR Ford Otosan Dakar için işbirliği yaptı

Serhan Turfan: Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı

Ford Trucks’ın global çapta motor sporlarına destek olduğunu belirten Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, “Ford Trucks olarak, 60 yıla varan kamyon üretim tecrübemizi ürün geliştirme becerimizle birleştiriyoruz. VDR Truck Racing’e 2016 yılından bu yana verdiğimiz desteği bu yıl, yeni bir iş birliği ile ileriye taşıdık. Bu iş birliği kapsamında Türkiye’de tasarlayıp ürettiğimiz Ford Trucks kamyonlarımız, ilk kez Dakar Rallisi’nde yarışacak. Maratonun gerçekleşeceği koşullarda teste tabi tuttuğumuz araçlarımızın dayanıklılık ve gücü ile Dakar yarışında başarılı olacağına inanıyoruz” dedi.

Dakar Rallisi’ne servis de verecek

Ford Trucks, yarış kamyonları dışında, iki pilot, 4 yardımcı pilot ve 8 kişilik teknik ekipten oluşan VDR Truck Racing’e; Dakar çöllerinde ihtiyaç duyulabilecek tüm ekipmanı sağlıyor. Ekibe ayrıca Ford Trucks’ın sunduğu bir servis aracı da eşlik edecek.

Dakar 2019 Rallisi Peru’da yapılacak ve 6 Ocak günü start alacak.

Dakar 2019 nerede ?

Güney Amerika’da 41. kez düzenlenecek Dakar Rallisi, bu yıl önceki yıllardan farklı olarak sadece Peru’da gerçekleşecek. Yarışçılar 6 Ocak 2019 tarihinde verilen startla 11 gün sürecek rallinin açılışını yapacaklar.

Lima kentinden başlayacak 10 etaplık ralli, Peru Çölleri etrafında dolanan güzergâhın tamamlanmasıyla 17 Ocak’ta yine Lima’da son bulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz