Ford Mondeo ve S-Max tedavülden kalkıyor

Dünya otomotiv devi Ford, Ocak ayında anons ettiği yeniden yapılanma çalışmalarını hızlandırıyor. Avrupa operasyonunda girişmeye hazırlandığı ve yaklaşık 11 milyar dolara mâl olacak plan kapsamında; 3 modeli üretimden kaldıracak. Ford Mondeo, Ford Galaxy ve Ford S-Max üretimden kaldırılacak modeller arasında gösteriliyor.

Bütün dünyada SUV satışları artıyor; yılın ilk yarısında bu oran yüzde 35 düzeyine ulaştı. Markalar bu alanda yeni sınıflara yeni modellere odaklanıyor. Bu kapsamda özellikle MPV ve sedan sınıfında kayıplar yaşanıyor. Ford Motor Company de bu kapsamda kârlılığı daha yüksek olan SUV modellerine odaklanıyor. Mondeo, Galaxy ve S-Max modellerinin üretimine ise son vereceği belirtiliyor. Bayilik sayısının azaltılacağı da gelen haberler arasında.

Yeniden yapılanma 11 milyar dolar

Ford CEO’su Jim Hackett, temmuz ayında yaptığı açıklamada yeniden yapılanma bütçesinin sadece Avrupa için 11 milyar dolar civarında olduğunu belirtmişti. Ford, nisan ve haziran ayları arasında Avrupa operasyonunda 75 milyon dolara yakın zarar etmişti. Uzmanlar, Brexit nedeniyle otomotiv devinin daha ciddi sorunlarla karşılaşabileceğini belirtiyor.

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından Morgan Stanley tarafından hazırlanan bir raporda Ford’un yaklaşık 200 bin kişi olan iş gücünün yüzde 12’sinden feragat etmesi gerektiğini belirtilmişti. İşten çıkarmaların Avrupa ağırlıklı olabileceği vurgulanıyor.

Habertürk’ün haberine göre “İngiliz The Times gazetesinin, dahili yeniden yapılanmanın aylar sürebileceğini ve Avrupa operasyonunun rakip bir firmayla ortak girişimle sonuçlanabileceğini ele aldığı” da dile getiriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz