Ford F-Max otonom testleri için Almanya otobanlarına çıktı

Dünya elektrikli ve hibrit araçların yanı sıra kendi kendine giden, otonom araçların teknolojisine kafa patlatıyor. Dünya otomotiv devlerinin bu yöndeki ar-ge çalışmaları arasında Ford Otosan da yerini aldı. Ford Otosan ve AVL, kamyonlar için otonom sürüş geliştirme konusundaki işbirliklerinde yeni bir hamle yaptılar. Ford F-Max otonom kamyon testleri için Türkiye ve Almanya’daki otobanlarda veri toplamaya başladı.

İki şirket 2019 sonbaharında ‘platooning – otonom konvoy’ teknolojisine imza atmıştı. Ortaklar şimdi de “Seviye 4 Otoyol Pilotu” teknolojisine odaklanma kararını açıkladılar. Yeni proje ile kamyonlar belli rotalarda otonom yani kendi kendine gidebilecek.

Seviye 4 Otoyol Pilotu teknolojisi üzerinde yapılmakta olan geliştirme çalışmalarındaki hedef; şoför kullanımındaki bir araç kadar ve hatta daha da güvenli bir sürüşü otonom olarak gerçekleştirebilmek.

Eskişehir’de üretilen Ford F-Max kamyonları, Almanya ve Türkiye’nin değişik yollarında teste çıktı.

Bu etkileşimi sağlamak için çeşitli hava, trafik ve yol koşullarında güvenli sürüşü kaza riski yaşamayacak algoritmalar geliştiriliyor. Bu algoritmalar, gerçek sürüş sırasında toplanan veriler ile hem sanal ortamda, hem de gerçek kamyonlar üzerinde test ediliyor.

Ford F-Max otonom sürüş testleri için otobana çıktı

AVL ve Ford Otosan proje kapsamında öncelikle daha sık karşılaşılan trafik senaryoları üzerinde çalışıyor. Proje ilerledikçe senaryoların zorlaştırılması planlanıyor.

Lidar, radar, kamera sensörleri ve görev bilgisayarı ile donatılmış iki adet Uluslararası Yılın Kamyonu ödüllü Ford Trucks F-MAX, şimdiden Türkiye ve Almanya yollarında veri toplamaya başladı.

Gerçek sürüşler sırasında toplanan veriler yapay zeka (AI) temelli algılama ve karar verme algoritmalarını eğitmek ve test etmek amacıyla kullanılacak.

Ford Otosan ve AVL, başarılı işbirliklerindeki bir sonraki önemli adım olan lojistik merkezler arası otonom taşımacılık teknolojisini 2021 yılının ilk yarısında tanıtmayı hedefliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz