Ford F Max otonom kamyon ne zaman yollara çıkacak?

Ford, F-Max altyapısı kullanılan modeli ile “Platooning” teknolojili otonom kamyonların ilk test sürüşlerini Eskişehir’de gerçekleştirdi. Temelleri 60 yıl önceye dayanan ar-ge merkezi meyvelerini otonom kamyonlarla toplamak istiyor. 36 farklı ülkede satışı yapılan, ilk otonom sürüş özellikleri taşıyan yerli kamyon yollara ne zaman çıkacak? Kuşlardan esinlenilen rüzgar tüneli taktiğinin yakıt tüketimine katkısı ne kadar olacak?

“Otonom konvoy teknolojisinin sahip olma maliyetini azaltma ve yakıt tasarrufu sağlama gibi faydaları bulunuyor” diye teknolojiyi aktaran AVL Başkan Yardımcısı Rolf Dreisbach, aynı zamanda aracın yapay zekası sayesinde öğrenebildiğini ekledi. F-Max, araçtan araca iletişimleri, araçların kendi içlerinde ve çevrelerinden bilgi toplayarak kullanım hareketlerini kaydedebiliyor. Henüz yarı-otonom olan yapay zekanın gelişim göstermesi için birer örnek niteliğinde.

Rüzgar direnci ile düşük yakıt tüketimi

Ar-ge merkezi, emisyon-performans-yakıt ekonomisi üçlüsünün birlikte yüksek verimlilik sağlaması için çalışmalara devam ediyor. Ar-ge merkezi çalışanları; “Kuşların göç esnasında birlikte hareketleriyle bir tünel oluşturarak direnci kırmasını örnek aldık. Oluşan rüzgar tüneli çalışmalarını çeşitli kaynaklardan destek alarak geliştirmeye devam ediyoruz. Ön gösterimdeki bu çalışmalar şu an için yüzde 10 gibi yakıt ekonomisi sağlıyor.” diye konuştu.

Kısa zamanda tam otonom sürüşe geçiş geliyor

Ford F-Max ile Yemek pişirme, televizyon izleme gibi özelliklerle sürücünün konsantrasyonunu arttırmak ve 3-4 aracı birbirine bağlamak hedefleniyor. Ford Otosan ve AVL, yeni otonom kamyon teknolojisini stabil bir şekilde seri üretim bandına aktarmak istiyor.  Seviye 2 yarı-otonom modelin 2022, Seviye 4 tam otonom modelin ise 2028 yıllarında yollarda olması ön görülüyor. Eski modellere sadece yazılımla bu özellikleri eklemek ise henüz mümkün değil.

Yıl sonunda İtalya’dan yerli kamyon Ford F-Max’in yeni satış serüveni başlayacak. Ford Otosan, İtalya ve Batı Avrupa ülkelerinin asfaltlarında yerini ayırtmış desek yeridir. Ayrıca önümüzdeki yıl sonunda seviye 4 olan tam otonom test modeli de bekleniyor.

Ford otonom kamyon konvoyu için hazırlanıyor, ilk test tamam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz