Ford 2021 model olacak bu Focus projesini iptal etti

Ford, Mart ayından yani koronavirüs önlemlerinden önce açıkladığı maliyet kısma çalışmalarında hot hatch model Focus RS’i iptal etme kararı aldı.

2018 yılında yollara çıkan 4. nesil Focus üzerinde şekillenecek olan 400 beygir gücündeki RS, beklendiği gibi olmayacak. Peki, Mercedes AMG 45, BMW M 135i gibi modellere karşı Ford tarafında marka yükseltme konusunda önemli katkılar sağlayan RS neden üretilmeyecek?

1998 yılından bugüne 16 milyonun üzerinde müşteriye ulaşan Focus; önceki versiyonda 354 beygir gücündeki 2.3 litrelik EcoBoost motora sahip RS ile yeterince başarı sağlamıştı.

Dahası yeni RS’in bu motor üzerine eklenecek hybrid elektrik motoruyla beraber 400 beygir gücüne çıkacağı, böylece bu sınıfta zirveye yakın bir güç ortaya koyacağı konuşuluyordu. Ama gelen haberler 2021 Focus RS programının kaldırıldığı yönde, Ford’dan resmi bir açıklama henüz yok, bazı yayınlarda yer alan ifadeler haricinde! Zaten COVID-19 bütün gündemleri etkilemiş olmalı.

Ancak, Focus RS iptali virüse bağlı değil; girişte yer aldığı gibi kararın Mart öncesine dayandığı belirtiliyor. Peki neden?

AB emisyon standartları artan CO2 vergilendirmesi, hybrid bir RS geliştirmenin yüksek maliyeti gibi sebepler sıralanıyor. Mercedes Benz, BMW bu konuda geri adım atmadı.

Ford Motor Company’nin Focus RS’yi kaldırması bir dizi kararın devamı niteliğinde; Ford maliyetleri düşürmek için Avrupa bölümünü yeniden yapılandırdı.

Ford’un öncelikler listesinde maliyetleri düşürmenin önemli olduğu açıklandı. Örneğin Mustang ABD Michigan’da üretilirken, elektrikli Mach-E Mustang daha ekonomik üretim şartlarında Meksika’da üretilecek.

Focus RS ise özellikle rekabette olacağı Avrupa’da fazlasıyla maliyetli ve emisyon cezası almaya müsait bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz