Fiat PSA evliliği için imzalar atıldı

0
548

Fiat Chrysler ve PSA Group, 50 milyar dolarlık anlaşma ile dünyanın dördüncü büyük otomotiv grubu olmaya hazırlanıyor. Dev birleşme için imzalar bugün atılırken; 12 ile 15 ay içinde birleşmenin tamamlanması bekleniyor. Bu süreçte Fransız PSA ve ile İtalyan Amerikan FCA durum değerlendirmesi sağlayacak.

Varılan anlaşmaya göre; PSA CEO’su Carlos Tavares, beş yıllık ilk dönemde kurulacak yeni şirketin CEO’su olacak. Yönetim kurulunda beş üye PSA tarafından, beş üye ise FCA tarafından sağlanacak. Her iki gruptan işçi temsilcileri de olacak. 11. Yönetim Kurulu Üyesi ise Carlos Tavares olacak.

Bir süredir devam eden PSA ve FCA birleşmesi görüşmeleri böylece yıllık 4 milyar dolar maliyet tasarrufu oluşturacak. Bu tasarruf ortak teknoloji geliştirme ve ortak satın alma anlaşmalarıyla olacak.

İki otomobil üreticisi henüz yeni bir şirket adına karar vermedi.

50-50 hisse birleşmesi tamamlanmadan önce, PSA’nın hissedarlarından biri olan Dongfeng Motor Group, Fransız otomobil üreticisindeki yüzde 12,2 hissesini PSA’ya 30,7 milyon hisse satarak azaltacak.

Birleşme, FCA’nın PSA’nın daha modern araç platformlarına erişmesini ve daha zorlu yeni emisyon kurallarını yerine getirmesine yardımcı olacağı anlamına gelirken; Avrupa odaklı Peugeot Citroen Opel DS markalarına sahip PSA; FCA’nın Ram ve Jeep gibi markalarının ürettiği karlı işlerden faydalanacak. Pazar olarak da gruplar olmadıkları alanlarda destek bulmuş olacak.

Birleşme, yıllık 8.7 milyon araç satışı ile yeni bir grup oluşturacak. Bu Volkswagen Grubu, Toyota Motor ve Renault-Nissan ittifakının ardından grubu dördüncü hale getiriyor. Ford Motor’u geride bırakarak yaklaşık 46 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olacak.

Bu birleşme ile Fiat Başkanı John Elkann’ın son temsilcisi olduğu Agnelli ailesi ve Fransız Peugeot ailesi gibi otomobilin eski iki ailesi bir araya getirilecek.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here