FCA-PSA birleşmesi: Fiat Peugeot evliliği 2021’de imzalanabilir

Geçtiğimiz aylarda otomotiv sektörünü etkileyen önemli olaylardan biri de Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile PSA Grubu’nun birleşme kararı alması olmuştu. İki dev şirket bu kararın ardından süreci başlatmış olsalar da, koronavirüs salgını nedeniyle ortaklık süreci durma noktasına gelmişti. Fiat ve Peugeot arasında yaşanacak evlilik operasyonunun, nakit ve ödeme yönetimi konusunda avantajlar getirmesi bekleniyor.

Son olarak ortaya çıkan bir rapora göre; FCA ve PSA birleşmesi ile ilgili yeni anlaşma şartları ortaya çıkmış. FCA Başkanı John Elkann ise FCA ve PSA Grubu arasındaki yüzde 50-50 anlaşmasının geçerli olduğunu açıkladı. Anlaşma sayesinde yeni ortaklığın dünyanın dördüncü otomobil üreticisi olacağını söyledi.

Elkann tarafından onaylanan anlaşmanın, gelecek takvim yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Fiat Chrysler Automobiles ve Groupe PSA birleşmesi ile ilgili söylentiler birkaç aydır ortalıkta dolanıyordu. Fakat Reuters’te yer alan haberde ortaya çıkarılan rapor, anlaşmanın tamamlandığını gösteriyor.

Kredi, ülke ekonomisinin önemli bir parçası olacak şekilde tasarlandı

Birleşme kapsamında FCA hissedarları için 5,5 milyar avroluk özel kâr payı İtalya’da bazı eleştirileri üzerine çekti. Çünkü şirket ayrıca İtalyan hükümetinin 6,3 milyar avroluk krediye garanti vermesini istedi.

 

 

 

 

 

Hollanda’da FCA tarafından ödenecek kar payının, birleşmenin toplam değerinin temel bir parçası olduğu bildiriliyor. Elkan, kredinin ülke ekonomisinin önemli bir parçası olan İtalya’daki otomotiv endüstrisine yardımcı olacak şekilde tasarlandığını belirtti.

FCA ve Exor Başkanı John Elkann, Exor’un yıllık hissedar toplantısından sonra konferans görüşmesinde anlaşma şartlarının yenilenmediğini belirtti. Birleşmeyi, Covid-19 pandemisi sebebiyle otomotiv endüstrisinin karşılaştığı zorluklar listesine ekledi. Zorluklara rağmen bu ortaklığın ‘her zamankinden daha güçlü’ olduğunu söyledi.

Birleşme için hazırlık çalışmaları planlandığı gibi devam ediyor

Özel kâr payı ödemesinin, PSA ortaklığının tamamlanmasının hemen öncesinde yapılması nedeniyle FCA’nın planları dertte olabilir.

Kâr payı anlaşmaları, İtalya’daki sosyal ve ekonomik koşulların kargaşaya girmesinden önce kabul edildi. Mevcut borsa nakit durumunun korunması dikkate alınarak, anlaşma şartları yeniden gözden geçirilebilir. Bu durumun aksine ise Elkann, FCA ve PSA grubu ortaklığı için hazırlık çalışmaları zamanında ve planlandığı gibi sürmeye devam ettiğini açıkladı.

Planlanan birleşme, gelirler itibariyle en büyük 3. küresel otomobil şirketini ve hacim olarak 4. en büyük otomobil şirketini oluşturacak. Yeni şirket, mevcut PSA şefi Carlos Tavares tarafından yönetilecek.

Exor, sermayenin yaklaşık yüzde 14’üne sahip, yeni şirketin en büyük hissedarı olacak ve Peugeot ailesi de ikinci en büyük hissedar olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz