Ferrari, Sebastian Vettel ile sezon sonunda yollarını ayırıyor

Ferrari, Sebastian Vettel ile 6 yıl birliktelikten sonra Formula 1 2020 sezonunun ardından yollarını ayıracağını resmi olarak açıkladı. Dört kez dünya şampiyonu olan Vettel, İtalyan takımından ayrılacak ve yerine hangi pilotuN geçeceği ise henüz bilinmiyor.

Vettel, 2010-2013 yılları arasında Red Bull Formula 1 takımıyla arka arkaya dört dünya şampiyonluğu kazanmayı başarmıştı. 2014 yılının ardından ise Fernando Alonso yerine Ferrari Formula 1 takımının pilotu olarak direksiyonun başına geçti.

Ferrari ve Sebastian Vettel arasında imzalanmış üç yıllık kontrat 2020 yılının sonunda bitecekti. Tarafların yola devam etmek için görüşmelerde bulunduğu biliniyordu. Fakat Ferrari tarafından yapılan açıklamada Vettel’in kontratının uzatılmama kararı aldığına yer verildi.

Henüz birlikte dünya şampiyonluğu kazanamadık

Ferrari takım patronu Mattia Binotto, 2015’ten bu yana ortaya koydu çabalarından ötürü Vettel’e teşekkür etti. Binotto; “Bu, Ferrari ve Sebastian Vettel arasında, ortaklaşa ve her iki taraf için de en iyisi olduğu düşünülerek alınan bir karar.

Sebastian’ın bir sürücü ve bir insan olarak değeri göz önünde bulundurulduğunda, alması kolay bir karar değildi. Bu kararı almaya iten özel bir sebep yoktu, her iki tarafında ortak olan hedeflerine ulaşması için farklı yollara gitme zamanı gelmişti.

Henüz birlikte bir dünya şampiyonluğu kazanmayı başaramadık, olursa bu da onun beşinci şampiyonluğu olacak, son derece sıradışı 2020 sezonunda hâlâ çok şey yapabileceğimize inanıyoruz.” dedi.

Sebastian Vettel ise Ferrari ve Binotto’yu destekler biçimde, konunun mali taraf ile ilgili olmadığına dair kararlı. Alınan kararın parayla ilgili olmadığını iddia ediyor. Destekleri için Ferrari’ye teşekkür ediyor ve çalışmalarını İtalyan ekibi ile mükemmel senkronizasyonda bitirmeyi umuyor.

Takas mı yapılacak?

Almanya’daki medya raporlarına göre; Vettel’in Ferrari’den ayrılması, genç pilot Charles Leclerc’i desteklemesinden kaynaklanıyor. Vettel’in, Carlos Sainz yerine McLaren’a katılması bekleniyor. Tam tersi şekilde Ferrari, Sebastian Vettel yerine Carlos Sainz’ı ana aday olarak tercih edebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz