Volkswagen Doblo mu, Fiat Caddy mi?

0
Volkswagen, bu yıl çıktığı zirvedeki yerini korumak için yeni işbirliklerine açık mı, kapalı mı?

Alman otomotiv devi Volkswagen’in CEO’su Matthias Mueller, Fiat Chrysler’ın patronu Sergio Marchionne ile birleşme görüşmeleri yapabileceğini ihtimalini yok saymayacağını ifade ederek önceki açıklamalarının tersi bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya bakıldığında Volkswagen’in evlilik için kafası karışık görünüyor.

Volkswagen’in kafası karıştı, Fiat ile konuşabiliriz demeye getirdi.

VW’nin Fiat ile konuşma olasılığı

Mueller, VW’nin yıl sonu bilançosu hakkındaki basın toplantısının ardından gazetecilere, “Konuşma (olasılığını) gözardı edemem” dedi.

Mueller geçen hafta Fiat-Chrysler ile birleşmeye ihtimal vermediğini, VW‘nin yeterince sorunu olduğunu ve emisyon skandalının yanı sıra şirketin yeniden yapılanması gibi büyük kapsamlı sorunlarla uğraştıklarını söyleyerek ifade etmişti.

Mueller, geçen hafta kapılarını Cenevre Otomobil Fuarı’nda Reuters’a yaptığı açıklamada “Herhangi bir konu hakkında görüşmeye hazır değiliz… Aylardır Marchionne’yi görmedim” demişti.

Marchionne uzun süredir çevreyi daha az kirleten ileri teknoloji araçların geliştirme masraflarının şirket birleşmeleriyle paylaşılabileceğini savunuyor ve bu taleplerini basın aracılığıyla ortaya koyuyor.

Mueller, “Sayın Marchionne değerlendirmelerini sadece sizinle değil de benimle de paylaşsa çok faydalı olur” demişti.

Son olarak Fransız PSA Grubu’nun Opel‘i General Motors‘tan satın alması, Fiat Chrysler‘i Avrupa’da zor durumda bıraktı. Fiat Chrysler, Avrupa pazarında sadece yüzde 7 civarında paya sahip. Şirketin yüzde 2.5 olan faaliyet kâr marjının yanı sıra temiz ve otonom araç teknolojilerindeki harcamaları da çoğu rakibinin gerisinde kalıyor.

Mueller, PSA‘nın Opel‘i satın almasının Avrupa’daki üreticiler üzerindeki konsolidasyon baskısını artırıp artırmamayı değerlendirmeyi reddederken, Volkswagen‘in elektrikli ve otonom araçlardaki ağırlığını artırmayı öngören strateji değişikliğinin de arkasında durdu. Mueller, “Marchionne olsun olmasın, Volkswagen’in geleceğine inanıyorum” dedi.

Fiat’tan bahriyeli 500 modeli Türkiye’de

i30’a dans ettiren adam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here