Espace’ta devrim sürüyor

 

Bundan 30 yıl önce pazara sunulan Renault Espace adeta otomobil dünyasında devrim yaratmıştı. Bugün ise yeni Espace yine evrim geçirerek bir crossover’a dönüştü. 

 

Yeni Espace, Avrupa’da 2015 nisan ayında yaklaşık 35 bin eurodan pazara sunulacak.

Türkiye’ye getirip getirilmeyeceği henüz belli olmayan bu otomobil teknolojik yenilikler ve donanımlar açısından markanın amiral gemisi konumuna gelmiş durumda.

 

Arka tekerlek dönüşü

 

Espace’ın en dikkat çeken özelliği geniş bazı Amerikan otomobillerinde kullanılan hareket eden arka tekerlek sistemi.  4 çeker özelliğe sahip Espace’larda yer alan bu sistem arka tekerleklerin düşük hızlarda ön tekerleklerin ters yönüne dönmesine sağlayarak manevrayı kolaylaştırıyor. Yüksek hızlarda ise arka tekerlekler önlerle limitli açılarla aynı yönde hareket ediyorlar. Böylece dönüşlerde güvenlik artıyor.

 

Yeni Espace 4.85 metrelik uzunluğu (hem beş hem de yedi koltuklu versiyonda) ve 1.87 metrelik genişliği ile son derece cömert ebatlara sahip.

Otomobil, 1.68 metrelik yüksekliği (şimdiki nesil Espace’dan 63 mm daha alçak) ve yüksek bel hizası ile akıcı bir görünüm sunuyor.

 

Full LED teknolojisi modelin tüm versiyonlarında standart ekipman olarak sunuluyor. Far üniteleri kısa ve uzun huzme fonksiyonlarını yerine getiren iki adet Pure Vision LED modülüyle donatıldı. Full LED teknolojisi “Pure Vizion” yeni Espace’da hem kompakt hem de verimli farlar kullanılmasını mümkün kıldı. Hassas ve yoğun ışık, güneş ışığına yakın bir aydınlık sağlıyor: halojenden % 20 daha güçlü ve gece görüş konforunu iyileştiriyor.

 

Şeffaf bir araç

 

Gökyüzünden aracın içine ışık akmasını sağlamak amacıyla yeni Espace’da standart olarak 2.8 metrekare alana sahip panoramik “lumière-ışık” ön cam bulunuyor. Bu ön cam, ön koltuklara kadar uzanan standart sabit cam tavan da içeriyor. Panoramik tavan ise opsiyonel olarak kısa süre sonra sunuluyor olacak.

EDC vites kutusu ile donatılmış versiyonların yenilikçi iç mekanındaki ana unsur, yeni Renault Espace’ın tasarımı ile pürüzsüz bir şekilde uyumlu olan havada asılı duran konsol.

Bilinçli olarak yalın bir biçimde tasarlanan konsol, gerekli tüm kumandaların el atında olmasını sağlıyor: Çok fonksiyonlu döner kumanda, Multi-Sense® sisteminin kısa yol tuşları, düğme destekli el freni ve seyir kumandası / hız sınırlayıcı düğmesi. Konsol kılavuz ışıklarla ön plana çıkıyor. Kabindeki ileri teknoloji hissi, dekoratif dört döşeme seçeneği ve standart R-Link 2® multimedya sisteminin dikey konumlandırılmış 8,7 inçlik büyük ekranı ile daha da vurgulanıyor.

 

Avantajlı motorlar

 

Yeni Espace’da üç tane 1.6-litre turbo şarjlı motor seçeneği mevcut. Bunların  bir tanesi benzinli iki tanesi de dizel. Yakıt tüketiminde ve CO2 emisyonlarında hedeflenen ilerleme elde edildi ve şimdiki nesil Espace ile kıyaslandığında yüzde 20* oranında da aşıldı. Twin Turbo teknolojili Energy dCi 160 EDC 1.6 litre ile 160bg ve 380Nm tork 1,750 d/d’den itibaren elde ediliyor. Energy dCi 130 1.6 litre ile de  130bg ve 320Nm tork sağlanıyor. Benzinli Energy TCe 200 EDC 1.6 litre ise  200bg (147kW) ve 260Nm tork veriyor. Renault Mais aracı Tüürkiye’ye getirip getirmemekle ilgili henüz karar vermiş durumda değil. Ancak hem tasarım hem de taknoloji açısından markanın en yüksek özelliklerine sahip bu modelin hem de 1.6 lt otomatik kombinasyonla ithal edilmemesi Renault için önemli bir kayıp olabilir. Tamamen yenilenen minik araç Twingo’nun da ülkemize ithalatı planlanmıyor. Ancak bundan yıllar önce bir çok gencin “ilk otomobili” olan tek hacimli Twingo ülkemizde kemik bir müşteri potansiyeline sahip. Renault-Mais iyi bir pazarlıkla merkezden iyi bir fiyatla Twingo’yu getirirse beklediğinden çok daha iyi sonuçlar alabilir.

 

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here