EPDK: 27 milyon ton akaryakıt satıldı, Petrol Ofisi liderliği sürdürdü

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu, 2019 yılı Türkiye akaryakıt ve madeni yağlar tüketim rakamlarını açıkladı. EPDK verilerine göre Petrol Ofisi yüzde 22.5’e varan pazar payı ile akaryakıtta lider durumda. Türkiye’de geçen yıl 26.7 milyon ton akaryakıt satışı gerçekleşti.

Petrol Ofisi yeni yayınlanan EPDK – Petrol Piyasası 2019 Yılı Sektör Raporu’nda lisans sahiplerine göre yurtiçi satış miktarlarına göre yüzde 22.5’e varan pazar payı ile Türkiye akaryakıt sektöründeki liderliğini korudu.

Türkiye madeni yağlar pazarı alanında da yüzde 27’yi aşan pay ile zirveye kuruldu. Akaryakıt pazarında Active–3 teknolojili V/Max akaryakıtları, madeni yağlarda ise Maxima CX 5W-30 motor yağı, ‘Yılın Seçilmiş Ürünü’ ödülünü de alarak, şirketi sektör liderliğine taşıdı.

Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper.

1800 istasyon, 1400 köy pompası ile bir dev

Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper, şirketin son bilgilerini aktardı:

“Petrol Ofisi olarak, 1.800’e yaklaşan istasyon ağımız ve tedarikini üstlendiğimiz yaklaşık 1.400 köy pompasıyla; Türkiye’nin dört bir yanında kara taşıtlarına, tarım araçlarına yakıt veriyoruz. Havacılık yakıtları alanında da PO Air ile yerli ve yabancı 200’ü aşkın havayolu şirketine yakıt ikmali sağlıyoruz.

Denizcilikte ise PO Marine ile ülkemizin tüm sahil şeridinde en küçük tekneden, dev tankerlere kadar hizmet veriyoruz. Endüstriyel ve kurumsal satışların yanı sıra ülkemizin dev projelerinin ve kamu kuruluşlarımızın en büyük tedarikçisi konumundayız.

Madeni Yağlar sektöründe, benzersiz geliştirme merkezimiz POTEM, üretim kapasitemiz, teknolojimiz, yurdun dört bir yanına dağılmış 16 bin satış noktamız ve zengin ürün çeşitliliğimiz ile; başta otomotiv olmak üzere ülkemizin madeni yağ alanındaki ihtiyaçlarının tamamına yakınına tek çatı altında ideal çözümler sunuyoruz.

Hedefini müşteri memnuniyeti olarak açıkladı

Şiper, Petrol Ofisi olarak Active-3 teknolojili V/Max akaryakıtlarımız ile Maxima CX 5W-30 motor yağımız son iki yılda pazara sunduğumuz yenilikçi ürünlerimiz oldu. Bu ürünlerle ödüle uzanmalarının kendilerinin yol haritasısının doğruluğunu gösterdiğini ifade ediyor.

Türkiye akaryakıt sektörü 2019 performansı netleşti

Yayımlanan EPDK – Petrol Piyasası 2019 Yılı Sektör Raporu’na göre 2019 yılında toplam yurtiçi satışları, 2018’e oranla yüzde 3.85 geriledi. 2019 yılı akaryakıt satışları 26 milyon 737 bin 749 tona ulaştı.

Lisans sahiplerine göre yurtiçi satış miktarlarına göre yaklaşık yüzde 22.5 pazar payı elde eden Petrol Ofisi geleneksel liderliğini korudu. Petrol Ofisi, 2019 yılında madeni yağlar ve kimyasallar piyasasında da aynı başarıyı yakalamıştı.

Daralan bu pazarda da payını yükselten Petrol Ofisi, PETDER verilerine göre madeni yağlar ve kimyasallar pazarındaki liderliğini aralıksız olarak 10’ncu yılına taşımıştı. Petrol Ofisi 2019 yılında ayrıca, sadece madeni yağlar pazarında da liderliğe ulaşmıştı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz