Elektrikli Volvo üretimi için kritik adım atıldı

Yeni nesil elektrikli ve hibrid araçların en büyük sorunu pil. Volkswagen, Toyota ve Mercedes gibi otomotiv devleri üretecekleri bu tür araçlar için yeterli pil bulamıyorlar. Buldukları pillerin teknolojileri de yeterli gelmiyor. Volvo, bu yöndeki eksiğini tamamlamak için Avrupa ölçeğinde önemli bir adım attığını duyurdu. Volvo Cars 5 Mart perşembe günü, elektrikli XC40 Recharge P8 üreteceği Belçika’daki tesiste yeni bir pil montaj hattı açtı. İsveçli markanın hedefinde 5 yıl sonraki satışlarının tamamının elektrikli ve hibrid otomobillerden oluşması bulunuyor.

Volvo Cars, bu yıl Belçika’nın Ghent şehrinde ilk tam elektrikli otomobili XC40 Recharge P8 modelinin üretimine başlayacak.

Volvo Cars, önümüzdeki 20 yıl içinde 2018-2025 yılları arasında otomobil başına karbon ayak izini yüzde 40 azaltmayı hedefliyor.

2025 yılına kadar dünya çapındaki bütün Volvo Cars satışlarının yüzde 50’sinin tam elektrikli, kalanının ise hibrit otomobillerden oluşması planlanıyor. Bu da Volvo’nun önümüzdeki 5 yıl içinde elektrikli ve hibrid motorlu araçlar dışında başka bir araç üretmeyeceğini gösteriyor.

Volvo Cars, önümüzdeki 5 yıl boyunca, her sene piyasaya tam elektrikli bir otomobil çıkaracak. Volvo’nun elektrikli ve hibrid otomobil modelleri “Recharge” uzantısıyla farkını gösterecek.

Volvo XC40 Recharge powertrain

Volvo için çok önemli bir gelişme

Volvo’nun önümüzdeki 5 yıl içinde sadece elektrikli ve hibrid araç üreten bir şirkete dönüşecek olması pil montajı işini çok önemli hale getiriyor. Belçika Ghent tesisi, diğer üretim tesislerine süreç optimizasyonu ve verimliliği açısından bilgi beslemesi de gerçekleştirecek.

Şirket, ABD’deki Charleston yakınlarındaki Volvo fabrikasında da bir pil montaj hattı kurmayı planlıyor. Bu hattın inşaatına 2020 yılı sonbaharında başlanması bekleniyor.

Şirket ayrıca, Çin’in Luqiao kentinde, Volvo tarafından işletilen bir üretim tesisinde, CMA platformu üzerinde Volvo otomobiller ve kardeş markaları olan Polestar ve LYNK & CO modellerinin yanı sıra pilli elektrikli araçlar üretecek.

Volvo Cars geçtiğimiz sene, önemli iki küresel pil tedarikçisi firma olan Çin’li CATL ve Güney Kore’li LG Chem ile uzun vadeli tedarik anlaşmaları imzalamıştı. Anlaşmalar, önümüzdeki 10 yılda, XC40 Recharge P8 de dahil olmak üzere yeni nesil Volvo ve Polestar modelleri için pil tedarikini kapsıyor.

Ghent, Avrupa’da Volvo Cars tarafından işletilen iki otomobil üretim tesisinden biri. 1965’ten beri Volvo otomobillerini üretiyor. Yaklaşık 6.500 kişi istihdam ediliyor.

XC40 Recharge P8, tam elektrikli Volvo model ailesinin ilki ve şirketin ilk tam elektrikli otomobili olacak. XC40 Recharge P8, ayrıca Google’ın Android işletim sistemi tarafından desteklenen yepyeni bir bilgi-eğlence sistemine sahip ilk Volvo olacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz