Elektrikli Transit ilk prototip Gölcük’te sahaya çıkıyor

Ford Otosan tarafından Gölcük’te üretilecek elektrikli Transit modelinin prototipi Gölcük Fabrikasına ulaştı. Seri üretimi Ocak 2022’de başlayacak yüzde 100 elektrikli e-Transit modelinin prototip üretimi Ford Almanya Merkenich Mühendislik Merkezi’nde yapıldı. Elektrikli Transit prototip Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Yeni Projeler Genel Müdür Yardımcısı Cem Temel ve yeni proje çalışanları tarafından karşılandı.

Prototip araç Ford Otosan’da Proje Devreye Alma ve Araç Operasyonları İmalat Mühendisliği ekiplerinin seri üretim öncesi çeşitli hazırlık çalışmalarında kullanmak üzere geliştirildi. Ford Otosan bünyesindeki ilk elektrikli araç fabrikada birçok çalışan için araç inceleme seansları ile tanıtılacak.

Elektrikli Ford Transit’in seri üretimine Ocak 2022’de başlanacak. Yeni E-Transit temel parçalarından biri olan bataryalar da Türkiye’de üretilecek. Daha önce açıklanan yatırım kararı ile Kocaeli Fabrikası’nda batarya üretim hattı kurulumu çalışmaları devam ediyor. Bataryalar Ağustos ayında başlayacak araç ön imalat fazı üretimlerinde kullanılmak üzere hazır olacak.

Elektrikli Ford Transit 2020 yılı son çeyreğinde tanıtıldı. E-Transit’te 67 kWh kullanılabilir batarya kapasitesi ile 350 kilometreye kadar sürüş menzili sunulacak. 198 kW güç ve 430 Nm tork üreten elektrik motoruna sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz