Elektrikli otobüsle ABD pazarına girecek

Yılın ilk 9 ayında Türkiye otobüs üretimi yüzde 32,9 daralırken; Temsa üretimini yüzde 30, üretim payını 4,5 puan artırdı. Şirket aynı dönemde otobüs ihracatında yüzde 138’lik artış kaydetti.

2020 yılında 411 adet otobüs üretimi gerçekleştiren şirket; 2021 yılının ilk 9 ayında 382 adetlik otobüs üretimiyle geçtiğimiz yılın toplam rakamlarına yaklaştı. Üretimdeki bu artış Temsa’ya 4,5 puanlık bir üretim payı artışı da getirdi. 2020 yılının tamamında 213 adetlik ihracat gerçekleştiren şirket; 2021 yılının ilk 9 ayında 293 adetlik otobüs ihracatına imza attı.

Sabancı Holding ve Skoda Transportation’ın ana ortağı PPF Grup çatısı altında faaliyet gösteren Temsa; yüzde 100 Türk mühendislerinin geliştirdiği araçlarını Adana’da 500 bin metrekarelik alana kurulu farikasında 1.300 çalışanıyla üretiyor. Şirket 4 bin adet otobüs ve midibüs, 7 bin 500 adet hafif kamyon olmak üzere yılda tek vardiyada toplam 12 bin adetin üzerinde üretim kapasitesine sahip. Temsa, bugüne kadar 15 bine yakın aracı Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Avusturya, İsveç, Litvanya ve Benelüks gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD ve Türk Cumhuriyetleri de dahil dünyanın 66 ülkesine ihraç ediyor.

Elektrikli otobüs büyümede ivme kazandırdı

TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu, pazarın daraldığı bir dönemde üretim ve ihracatta ortaya koydukları performansın güçlü şirket yapılarının bir sonucu olduğunu söyledi. Üretim ve ihracatta ivme yaşarken gelişen teknolojiye de öncülük ettiklerini dile getiren Doğancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle ihracatta yaşadığımız artışta son dönemde odağımızda yer alan elektrikli otobüsler de rol oynadı. Elektrikli araç teknolojilerinde dünyanın sayılı şirketlerinden biri haline geldik. Bazı coğrafyalarda pazarın tek oyuncusu olarak sektörde oyun kurucu konumdayız. Kardeş şirketimiz Skoda Transportation ile birlikte küresel varlığımızı da sürekli artırıyoruz. Yakın zamanda tüm teknolojisiyle kendi ürettiğimiz elektrikli araçlarımız ABD pazarına giriş yapacak.

Öte yandan, otonom otobüsle ilgili çalışmalarımızı son hızla sürdürüyoruz. Teknolojiye öncülük eden, akıllı ürünlerini akıllı fabrikada üreten bir şirket olarak elektrikli araçlar, akıllı araçlar ve otonom araçlara ciddi yatırım yapıyoruz. Burada yaptığımız yatırımın karşılığını da önümüzdeki dönemde daha büyük üretim hacimleri ve daha fazla ihracat olarak almaya devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz