MG markası Türkiye’ye Doğan Grubu ile geri döndü

Türkiye’de yıllardır Suzuki marka otomobil ve motosiklet distribütörlüğünü yürüten Doğan Trend Otomotiv, bünyesine MG markasını da katarak, ilerliyor. 2020 yılında 3.500 adetlerde Suzuki otomobil satışına imza atan şirket, 2021 yılı ile birlikte markayı sadece hibrit araç satan bir dönüşüme uğratacak.

Yılın son aylarında satışa çıkan mild hibrit Swift modelinin yanına Suzuki Vitara Hybrid katılacak. Yıl içinde yıllardır hibrit motorla satılan Ignis de katılabilir. Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, 2021 yılı Türkiye otomobil pazarı öngörülerinin 600 bin adetlerde olacağı yönünde.

Dağtekin, 2021 yılında Suzuki satışlarının 5.500 adetlere çıkmasını hedefleyen bir ekibi yönetiyor. Hibrit Suzuki otomobil modellerinin yanı sıra motosiklette de 4500 adetlerde bir satış hedefine sahip.

Doğan Grubu’nun otomotivde rotayı hibrit ve elektrikli araçlara çevirmesindeki etken, aşağıdaki tablo olmuş.

 

2020 yılı ile birlikte dizel motorlu araç satışlarının hızla düştüğünü hatırlatan Dağtekin, “5 yıl sonra gelinmesini beklediğimiz seviyeye 2020 yılında gelindi bile. Dizellerin payı yüzde 40’lara geriledi. Benzinli ve hibrit araç  satışları yükselişte. Küçük otomobil ve SUV satışları artıyor. Bu da bizim 20 bin adetlik bir satışa yönelmemizin altyapısını gösteriyor.” diyor.

Doğan Trend Otomotiv, 20 bin adetlerdeki toplam satış adetleri için gerek otomobil gerekse motosikletteki yapılanmasını sürdürüyor. En az 2 yıl boyunca bir yandan MG, öte yandan Kymco ve Silence motosikletlerinin yapılanmasını organize edecek.

Hedefte 20 bin yeni araç satışı, 20 bin ikinci el araç satışı var. Satışların yüzde 25 payı, Doğan Trend Otomotiv’e ait perakende noktalardan gelmesi de hedefler arasında. Kiralamada ise kendi marka satışlarının yüzde 10’u kadar mütevazi hedefe sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz