Dev markalardan yeni işbirliği; kendin yap, kendin bin!

Hiç Ikea’nın mağazalarından birinde dolaşıp orada bir elektrikli araba satın almanın nasıl bir şey olduğunu düşündünüz mü? Kendin Yap meraklıları, hazırlanmaya başlayın çünkü bu arabayı yapmak kesinlikle bir dolap kurmaktan daha fazla zaman alacak…

Renault ve mobilya devi Ikea’nın yardımıyla geliştirilen otomobil mağazadaki herhangi bir sandalyeden farksız! Müşterilerin kutuyu Ikea deposundan alması ve ardından arabayı kendilerinin birleştirmesi gerekiyor.

Henüz konsept aşamasında olan araç Rivian A16 tasarımcısı Amerikalı Ryan Schlotthauer tarafından 15 haftada tasarlandı. Höga olarak adlandırılan araç oldukça gelişmiş ve detaylı bir proje olarak öne çıkıyor. Yüzde 100 elektrikli platformu, 2,3 metre uzunluğu ve 1,57 metre genişliğiyle de Fransız akrabası Citroen AMI modeline oldukça yakın özelliklere sahip.elektrikli araba

Kendin yap” konseptindeki aracın simetrik bir tasarıma sahip olması nedeniyle tavana bağlı olan ön ve arka kapılar yukarı doğru açılıyor. Aynı zamanda engellilere destek sağlaması amacıyla, direksiyon simidi ve gösterge paneli de kapı ile birlikte hareket edecek şekilde tasarlanmış. Böylelikle, engellilerin salona kolayca girmesi sağlanıyor.

Kısa olması nedeniyle araca sadece iki koltuk yerleştirilebilmiş ve bir ekran yerine sürücünün akıllı telefonunu veya tabletini kullanması planlanıyor. Bu araç tam olarak 374 farklı parçaya ayrılmış olarak müşterilere teslim edilecek ve engelliler için de özel bir tekerlekli sandalye içerecek.

Bunun gibi kişisel, pratik ve küçük elektrikli araba modellerinin şehir sokaklarında dolanmasının iyi olduğunu düşünüyor musunuz? Yoksa devasa SUV araçların üzerinizden geçmeden önce çok iyi şoförlere teslim edilmesi mi lazım? Her ne kadar gerçek bir proje olsa da Fransız-İsveç otomobili olan Höga’nın satışa sunulmadan önce araç güvenliğinden sorumlu yetkililer tarafından onaylanması gerekiyor.

Renault ve Ikea’nın seri üretime geçip geçmeyeceğine karar vermediği Ikea Höga’nın akıbetinin ne olacağı henüz belli değil. Teknik özellikleri açıklanmayan aracın 5300 Euro civarında bir fiyatı olacağı tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz