Daha üretilmeden 10 milyon kilometre dijital yol aldı

Otomobil markaları, yeni üretilen modelleri daha yola çıkmadan dünyanın farklı ülkelerinde teste götürüyorlar. Bu testler öncesi sanal testler geliştirilmeye başlandı. Porsche yeni üreteceği elektrikli 2 model için şimdiden sanal ortamda 10 milyon kilometrelik dijital test gerçekleştirdi.

Porsche Cross Turismo, Porsche’nin 2019 yılının sonunda piyasaya sürülmesi planlanan Taycan modelinin ardından tam elektrikli olarak yola çıkacak ikinci araç olacak. Marka mühendisleri, sanal prototip olarak bilinen bir şeyi kullanarak en modern dijital geliştirme yöntemlerini bu iki model için uyguluyor.

Kapsamlı testler, herhangi bir gerçek prototip oluşturulmadan önce, bu uygulamalarla diğer sistemlerle birlikte kontrol edebiliyor. Sonuçta Taycan ve Cross Turismo için geliştirme süreci daha hızlı ve daha verimli olacak. Sanal prototipler toplamda on milyondan fazla dijital kilometre tamamladı.

Araç geliştirme alanında dijitalleşme, Porsche’de mühendisler için yeni imkanlar sağlıyor. Şu anda, bilgisayarlar yeni bir aracın gövdesini, şanzımanını, şasisini ve elektroniklerini tasarlamak ve operasyonlarını simüle etmek için kullanılıyor. Bu dijital prototipler, aracın bütün özelliklerini doğrulamak için kullanılıyor. Örneğin, Porsche’nin ilk elektrikli araçları için mevcut geliştirme sürecinde, elektrik simülasyonunda enerji yönetim sisteminin disiplinler arası koordinasyonu gibi faktörleri kontrol etmek için ağ simülasyonu olarak bilinen bir yöntem kullanılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz