Corona sonrası ilk; bu kez Alman VW, Çinli JAC’ın yarısını alıyor

Koronavirüs sonrası dünyada birçok sektör gibi otomotivde de pekçok şey değişecek gibi görünüyor. Son 2 günde Fransa, İtalya, Japonya gibi ülkelerde; Renault, Nissan, Toyota, Lexus gibi şirketlerde işler değişiyor, haberleri okuyorsunuz. Şimdi bir yenisi geliyor… Volkswagen Çinli JAC Motors’un yüzde 50 hissedarı haline gelecek. Alman şirket elektrikli araçlar üreten JAC ile ayrıca bir ortaklığa sahip ve bu girişimin de yüzde 75’ine sahip olmaya hazırlanıyor.

JAC-VW ortak girişimi 2016’nın sonundan bu yana devam ederken, Volkswagen birkaç aydır Çinli üreticinin kontrolünü ele geçirme isteğini açık etmeye başlamıştı. Şimdi koronavirüs sonrası konu netleşti ve tamamlandı. Bu konuda yeni bir anlaşma imzalandı.

Volkswagen, JAC’nin tamamını kontrol eden holding şirketi Anhui Jianghuai Automobile Group Holdings Limited’in sermayesinin yüzde 50’sini satın alacak. Operasyon, sermaye artırımı yoluyla gerçekleştirilecek. Doğal olarak, Anhui Eyaleti’nin payı da yüzde 100’den yüzde 50’ye düşecek.

Volkswagen, sadece binek araç bölümünü değil, kamyonlar dahil tüm JAC grubunu satın almayı planlıyor. Nihai anlaşmanın yaz aylarında imzalanması bekleniyor. VW kaynakları bu satın almaların yaklaşık 2,1 milyar Euro’ya malolacağını belirtiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz