C4 Picasso teknolojik makyajla yenilendi

Satışa çıktığı 2007’den günümüze Türkiye’de 8.500 adedi aşan satışıyla segmentinin en fazla tercih edilen otomobillerinden olan Citroen C4 Picasso teknolojik makyajla yenilendi.

5 kişilik C4 Picasso ve 7 kişilik Grand C4 Picasso modelleri Intensive donanım paketiyle Türkiye’de satılan araç, MPV sınıfında az sayıdaki seçenekten biri durumunda.

Cam tavan, 1.6 litre 120 HP’lik BlueHDI motor ve EAT6 tam otomatik şanzımanın standart olarak sunulduğu C4 Picasso’nun başlangıç fiyatı 108.650 TL iken Grand C4 Picasso’nun başlangıç fiyatı 121.800 TL.

Temassız bagaj kapağı pratik

Citroën C4 Picasso, tüketicilerin beklentileri doğrultusunda yeni donanımlara kavuşmuş. Türkiye’ye Intensive donanım paketiyle ithal edilen C4 Picasso ve Grand C4 Picasso’da günlük hayatı kolaylaştıran, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, 12 inçlik HD panoramik gösterge ekranı, 7 inçlik dokunmatik ekran, 3D LED farlar, panoramik cam tavan, yokuş kalkış desteği, çift bölgeli otomatik klima ve navigasyon standart.

12 inçlik HD panoramik gösterge ekranı
Grand C4 Picasso, 12 inçlik HD panoramik gösterge ekranı.

C4 Picasso ve Grand C4 Picasso modellerinde artık temassız bagaj kapağı donanımı da bulunuyor. Sistem, anahtar cebinizdeyken bagaj kapağına yaklaşıp, ayağınızı tamponun altına uzattığınızda bagaj kapağının kendiliğinden açılmasını sağlıyor. Aynı şekilde bagaj kapağını kapatabilmek de mümkün. Bu sayede elleriniz doluyken bile C4 Picasso’nun bagajına yükleme yapabiliyorsunuz ya da eşyalarınızı alabiliyorsunuz. Sistem, bir sıkışma olduğunu algıladığında devre dışı kalarak olası kazaların veya yaralanmaların önüne geçiyor.

Yarı otonom teknolojisi yüklendi

Yeni Citroën C4 Picasso’nun “Güvenlik Donanımları” da geliştirildi.
Sürücü yorgunluk uyarı sistemi ve kendiliğinden kararan elektrom iç dikiz aynası,

Aktif Şerit İhlal Uyarı Sistemi,
Hız Limit Panolarını Okuma özelliği
Akıllı Far Sistemi de kullanıcılara sunuluyor.

C4 Picasso modellerinde sunulan Hız Limit Panolarını Okuma özelliği Cruise Control (Hız Sabitleme Sistemi) ile entegre yapısıyla da kullanıcı dostu yeni bir özellik daha sunuyor. Hız limitlerini trafik tabelalarından okuyan sistem, hız sabitleme sistemi devredeyken sürücüye aracı bu hıza sabitleme opsiyonu sunuyor. Sürücü onayladığı takdirde araç tabelalardaki hıza göre sabit hızını ayarlayabiliyor. Yarı otonom sürüş özelliği ile C4 Picasso uzun yolculukları daha konforlu bir deneyime çevirme iddiasında.

C4 Picasso uzun yolculukları daha konforlu bir deneyim sunuyor.

Citroën C4 Picasso’da yer alan yaratıcı teknolojilerden bazıları şu şekilde çalışıyor:

  • Aktif Şerit İhlal Uyarı Sistemi: Sinyal vermeden şerit değiştirildiğinde, aracı güvenli bir şekilde şeride geri sokuyor.
  • Akıllı Far Sistemi: Karşıdan gelen bir araç tespit ettiğinde uzun farları otomatik olarak kapatıp kısa farlara geçiyor.
  • Geri Görüş Kamerası: Sürücü aracı geri vites konumuna getirdiğinde, panoramik ekran arka görüş açısını gösteriyor.
  • Cruise Control: Hız sınırlayıcı pozisyonunda, sürücünün belli bir hızın aşılmamasını istemesi durumunda aktive ediliyor. Seçilen hız gaz pedalına basılsa bile aşılmıyor. Fakat acil bir durumda o hızın aşılması gerekiyorsa gaz pedalına sertçe basılması yeterli. Hız sabitleyici pozisyonunda, sürücünün seçmiş olduğu seyir hızı gaz pedalına basılmadan da korunuyor.
  • Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi: Stabil sürüşün bozulduğu halleri tespit eden sistem, sürücüye mola vermesi gerektiği uyarısını sesli ve görsel olarak yapıyor.
  • Temassız Bagaj Kapağı: Sistem elleriniz doluyken, arka bagaj kapağını kolaylıkla açıp kapatmanızı sağlıyor.
C4 Picasso’nun motoru

Citroën, C4 Picasso ve Grand C4 Picasso’da 1.6 litrelik turbo beslemeli dizel BlueHDI motor 120 HP güç ve 300 Nm tork değeri ile görev üstleniyor. Bu motor 6 ileri tam otomatik EAT6 şanzımanla kombine durumda.

Direksiyon kolonunun arkasına konumlu vites kolu ile komuta edilen vites sistemi istenildiği takdirde direksiyon simidinin arkasındaki vites değiştirme kulakçıklarından da manuel olarak yönetilebiliyor.

Aracın yakıt tüketim değeri resmi olarak 3,8 lt/100 km’ye kadar indirilebiliyor.

Yeni Citroen C4 Picasso donanım özellikleri
Yeni Citroen C4 Picasso donanım özellikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz