Çip krizi: Eylül sonunda Skoda üretimine mola verilecek

Çip bulunmazlığı ve tedarik sorunları üretimleri etkilemeye devam ediyor. Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da üretim aksamaları kısa molalarla yaşanıyor. Bunun son örneği Skoda’dan geldi. Markanın en büyük üretim tesisinin olduğu Çek Cumhuriyeti’nde Mlada Boleslav ve Kvasiny fabrikalarında üretimin 27 Eylül tarihinde durdurulacağı açıklandı. Skoda üretimine mola zamanı. Makyajlı Kodiaq ve yeni Fabia modellerinin yeni piyasaya çıkacağı bir dönemde böylesine haberler şirket için üzücü oluyor.

Volkswagen çatısı altındaki Skoda markası yarı iletken yokluğu nedeniyle üretime ara vereceğini açıkladı. Şirketin sözcüsü Kamila Biddle, perşembe günü (16 Eylül 2021) yaptığı açıklamada; montaj hatlarının 27 Eylül’den itibaren bir hafta boyunca duracağını söyledi. Sonuç olarak, müşterilerin sipariş ettiği araçların bir kısmı geç teslim ediliyor.

Çiplerle ilgili teslimat zorluklarının arka planında; parça tedariği, lojistik gibi problemlerin yanı sıra; Malezya gibi çip üretici ülkelerde korona sayılarında artışlar olduğu belirtildi.

Tedarik zincirlerinde yıl sonuna kadar belirli bir iyileşme bekleniyor.

Skoda-üretimi-durdu
Çip yokluğu nedeniyle Skoda üretimine mola verilecek.

Avrupa ülkelerinde satışlar düşüşte

26 Avrupa Birliği ülkesi ile İngiltere (Birleşik Krallık) ve EFTA ülkeleri toplamına göre otomobil satışlarında 2021 Ağustos ayında yüzde 18,1 düşüş yaşandı.

Böylece ağustos ayında satılan araç. sayısı toplam 724.710 adet oldu. 2020 yılı Ağustos ayında Avrupa otomobil pazarı 884.525 adet satışa imza atmıştı.

Düşüşte araç bulurluğu sorunu başrolde.

Çip krizinden canı yanıyor, Skoda üretimine mola veriliyor

Birkaç gün önce, Skoda CEO’su Thomas Schäfer “Augsburger Allgemeine”e yarı iletken eksikliği nedeniyle bu yıl 100.000 adet daha az araç üreteceğini söylemişti. 51 yaşındaki CEO, “Çip eksikliği çok acı veriyor, çünkü otomobillerimize olan talep hala çok yüksek.”

Geçen yıl Skoda, korona salgınının olumsuz sonuçlarına rağmen bir milyondan fazla araç teslim etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz