Otoda Çin’in 5 aylık kaybı, Türkiye’nin 2019 satışlarına bedel

Otomobil şirketleri için dünyanın en büyük pazarından da üzücü sesler geliyor. Dünyanın en büyük otomotiv pazarı olan Çin, 2019 yılı ilk 5 ayında neler yaptı; hangi markaları tercih etti; hangi modelleri satın aldı? Çin otomotiv pazarı mayıs ayında da daraldı. Çin’de sadece beş ayda kaybettikleri, 2019 Türkiye otomotiv satışlarının yüzde 90’ına denk geliyor. Tabii daralma sadece Çin’de değil, Rusya, Türkiye, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya gibi pazarlarda da kendini gösteriyor. Sadece Almanya mayıs ayında elektrikli araç teşvikleriyle büyüyen bir trend gösteriyor.

Çin’in 5 aylık kabı, Türkiye toplam pazarına bedel

Çin otomotiv pazarı yüzde 16 daraldı

Dünyayı korkutan Uzakdoğulu devde mayıs ayı otomotiv satışlarındaki düşüş 16.4’e ulaştı. Mayısta Çin’de geçen yıla göre 300 bin daha az otomobil satıldı. Yılın ilk 5 ayında, düşüş şu anda yüzde 15,1. Bu da 2018 yılına göre ocak – mayıs 2019 döneminde 1,5 milyon daha az satış yapıldı.

Alınan birkaç önlem, halen tüketicilerin güvenini geri getirmedi. Aylardır devam eden satışlardaki keskin düşüş yüzünden tehlikeli hale gelen birikmiş stokları azaltmak gerekti. Üreticiler ciddi biçimde üretim azalttı. Çin’de otomotiv üretimi beş ayda yüzde 21 düştü.

Düşüş, bazı markaları fena etkiliyor; Changhe, Huansu, Senova, Zhonghua, Karry, Haima, DS, Renault … Sadece 8.800 otomobil satan, PSA; birkaç yıl önce yüzde 3 pazar payı kaybetti. Ancak MG, Maxus, Toyota, Bestune, Honda gibi markalar ilerlemek için yeni modellerden faydalanmayı başardı.

Zengin müşteriler ise BMW, Mercedes, Volvo, Infiniti almaya devam ettiler.

Çin’de en çok satan otomobiller

En çok satılan ilk 10 otomobil içinde sadece iki SUV model var.

Bu arada elektrikli ve plug in hibrit araç satışları da sıkıntımlı bir dönem yaşıyor. Bu araçların pazar payları toplamda yüzde 6,6’ya denk geliyor. Ancak büyüme hızları yüzde 5 gibi düşük seviyede.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz