Cenevre Otomobil Fuarı 2019: Volkswagen elektrikli Buggy

0
81


Mart ayı başında kapılarını açmaya hazırlanan Cenevre Otomobil Fuarı‘nın yenilikleri birer birer ortaya çıkıyor. Cenevre’de dünyanın ilk kez göreceği yeniliklerden biri de retro tadındaki Amerikan Buggy olacak.

Volkswagen, 60-70’lerin efsane Amerikan buggy araçlarından esinlenerek yeni bir araç tasarladı.

Wolfsburg merkezli otomobil şirketi, yeni buggy ilk tam elektrikli versiyonunu Mart ayı başında vitrine çıkaracak. Amerikan buggy araçlarından esintiler taşıyan ve modüler elektrikli araç alt yapısına (MEB) sahip olan yeni konsept model, yeni platformun çok yönlülükte ulaştığı noktaya işaret ediyor.

4 tekerlekli dinamizm

Volkswagen Baş Tasarımcısı Klaus Bischoff, yeni buggy ile ilgili olarak şunları kaydetti: “Buggy, bir otomobilden öte, dört tekerlek üzerinde coşku ve enerji kaynağıdır. Yeni elektrikli buggy, klasik bir aracın, modern bir versiyonunun nasıl görüneceğine dair sağlam bir fikir sunuyor. Her şeyin ötesinde, elektrikli araçların oluşturabileceği duygusal bağı ortaya koyuyor.”

Atalarının izinden gidiyor

Tam elektrikli buggy konsepti, Kaliforniyalı atalarının izinden gidiyor. O tarihlerde Beetle şasisi temel alınmıştı, şimdiyse MEB platformu aynı esnekliği sağlıyor. MEB alt yapısına sahip yeni araç, tam elektrikli platformun yalnızca seri üretimi yapılan modeller dışında da kullanılabileceğini gösteriyor.

Klasik anlamda bir buggy aracın yeniden yorumu olan ve aslına sadık bir tasarıma sahip modelin sabit tavanı veya bildiğimiz anlamda kapıları bulunmuyor.

Genel görünümde, büyük boyutta jantlar, off-road lastikler ve kapısız eşik tasarımı ile ön plana çıkıyor.

Buggy araçlarla Volkswagen teknolojisinin geçmişi uzun yıllar öncesine dayanıyor.

Beetle şasisi; Beetle üstü açık modelden Hebmüller ve Rometsch gibi şirketlerin ürettiği özel karoserlere de imkan tanıdı.

Ayrıca Meyers Manx buggy araçlarda benimsenen türden tamamen açık tasarımlara kadar çok sayıda yaratıcı ve bazen kişiye özel çözümler üretilmesine olanak sağladı.

Hem de bunu 60’lardan bu yana yapabildi.

Dünya çapında 1980’lere kadar tek seferlik veya düşük hacimlerde yaklaşık 250 bin adet araç üretildi.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here