Kişiye özel üretilen süper otomobil Ferrari Omologata

Bir yanda elektrikli araçlara yönelim, bir yanda carbon emisyon yasakları öte yanda ise süper spor otomobillerin gelişimi devam ediyor. Her ne kadar elektrikli ve hibrit süper otomobiller çağına girmişsek de; henüz eski uzakta kalmadı. Ve canavar otomobiller sahibine özel devam ediyor. İşte onlardan biri daha gösterildiModena merkezli süper otomobil üreticilerinden Ferrari, tek bir kişinin isteği üzerine çok özel bir süper otomobili 2 yıl gbi bir sürede ortaya çıkardı. V12 motorlu GT DNA’lı süper otomobil Ferrari Omologata tanıtıldı. Bu aracın en önemli özelliği tek bir kişi için özel olarak üretilmiş olması.

Aslında Ferrari için kişiye özel süper otomobil üretmek işten değil. Daha önce de bu tür üretimler yapmıştı.

812 Superfast modeli temel alınarak geliştirilen Omologata’nın sert hatları, özel bir kırmızı gövde rengi olan üç katmanlı Rosso Magma ile günün ötesinde bir tasarıma dönüşüyor.

Ferrari Omologata için Modena fabrikasında 2 yıldan daha gazla zaman tüketildi.

Ferrari 812 Superfast modelinden uyarlanarak geliştirilen ve tek bir müşteri için tasarlanan otomobil, eşsiz araçlar kategorisine girdi bile. İki yılı aşkın süreçte tasarlanıp, üretilen Omologata, Ferrari’nin 70 yıllık GT genlerine sahip.

Agresif görünümüyle öne çıkan modelin oluşmasında ilk olarak 812 Superfast temel alındı ve ön cam ile farlar hariç tüm gövdede değişiklikler yapılarak nihai tasarımına ulaşıldı.

Ferrari Omologata el yapımı detaylarla güzelleşti

Omologata’nın iç mekanında; deri ve Jeans Aunde® kumaş karışımı 4 noktalı yarış tipi emniyet kemerleri ile elektrik mavisi koltuklar, siyah renk ile zıtlık oluşturarak yer alıyor. El yapımı detaylar ise geçmişle bağ kurarken, markanın yarış dünyasındaki modellerinden de izler taşıyor.

Gösterge paneli ve direksiyon simidi üzerinde yer alan çatlak boya görünümüne sahip metal parçalar; 1950’lerin ve 1960’ların efsanevi GT yarışçılarına ve Ferrari motorlarının üst kapağına gönderme yapıyor.

250 LM ve 250 GTO gibi otomobillerde kullanılan dövülmüş boya efekti ve Ferrari F1’de kullanılan iç kapı kolları da geçmişle olan bağları kuvvetlendirerek markanın güçlü mirasını bugüne taşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz