Bursalı Egea, Arjantin’de

Ülkemizin en çok satılan modellerinden Fiat Egea’nın başka bir kıta da evrimini görmeye hazır mısınız? Arjantin’de bir çoğumuzun bilmediği bölgesel bir yarış kupası var. Tam adı Torismo Champion ve kısaltması ise TC 2000 olan bir pist şampiyonası. Bursalı Fiat Egea, Arjantin’de piste çıkıyor.

Egea dünyanın farklı ülkelerinde Fiat Tipo ve Dodge Neon olarak adlandırılıyor. Egea Arjantin’de karşımıza çok farklı şekilde Tipo olarak çıktı. TC 2000 kupasının geçmişine kısaca bakalım.

1979 yılından bu yana düzenlenen bu kupaya yıllar içinde Fiat bir çok modeli ile katılmış. 125 – 128 – Regata – Tempra – Marea – Stilo ve ülkemizde çok iyi bilinen Linea ile çeşitli başarılar kazanmışlar.

Arjantin pistlerinde Türk rüzgarı

Bir çok dönemde özel yarış takımları tarafından hazırlanan  Fiat modellerinin başarılarına cevapsız kalamayan İtalyanlar  resmi olarak fabrika destekli yarış takımını 2009 yılında oluşturdular.

Bu yarış heyecanı içinde çok üzücü bir olayda yaşandı. 1995 sezonunda yarışan Tempra  pilotları Carlos Menem Jr ve Silvia Oltra yarış günü geçirdikleri helikopter kazasında hayatlarını kaybetti. Ünlü WRC pilotu Colin McRae’in helikopter kazasında hayatını kaybettiği olayı akıllara getiren bu kaza iki genç pilotun yaşamlarının sonu oldu.

Daha önce Linea vardı

Linea ralli pistlerinde… Ama adresi Arjantin…

Tekrar 2009 yılına dönersek, 2009 ve 2010 yıllarında Linea modeli ile yarışan Fiat fabrika takımı 2011 yılında pistlerden çekilme kararı aldı. Bunun en büyük etkenlerinden biri olarak TC 2000 turnuvasının içinde ayrı bir klasman olarak Super TC 2000’in oluşturulmasıydı.

TC 2000 kategorisinde yarışan otomobiller 2 litre hacmine sahip iken, Super TC 2000 otomobilleri özel mühendislikler ile üretim yapan yarış takımlarının tedarikçi olduğu V8 ve 400 hp üzeri güç üreten motorlar kullanmaktaydı.

Bu kaostan ve yüksek güçlere çıkılmasından dolayı fabrika takımı olarak pistlerden çekilen Fiat, özel takımlar ile pistlerde kalmaya devam etti.

2011 yılında Linea ile pistlerde olan Fiat, Egea ya da Arjantin’deki adı Tipo ile yarışmaya devam ediyor. Hiç alışık olmadığımız yarış versiyonunun görüntüsü ise oldukça hırçın ve aslında Egea’nın yarış potansiyelini vurgular nitelikte.

Ülkemizin en eski kupa yarışlarını Uno, Tipo, Siena gibi modelleri ile yıllarca gerçekleştiren Fiat Türkiye Direktörü Altan Aytaç’a geçtiğimiz yıl Otoajanda ekibi olarak sormuştuk. Egea Cup olacak mı ? eski pist heyEcanı tekrar yaşanacak mı ? diye ve kendisi gelecekte böyle bir projenin olmaması için hiç bir neden olmadığını belirtmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz