Bursa’da yeni Fiat Egea Sedan sevinci

Fiat’ın 1.5 milyar dolar yatırımla geliştirmeye başladığı yeni Egea modelinin sedan versiyonu üretimi başladı.

Banttan çıkan ilk kırmızı Egea Sedan’ı TOFAŞ ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç kullandı.

Üç yeni otomobilden oluşan Egea Projesi’nin ilki olan sedan, Tofaş’ın Bursa Fabrikası’nda 28 Eylül Pazartesi günü Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding, Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve Tofaş üst yönetimi ile Tofaş çalışanlarının katılımıyla düzenlenen törende alkışlarla üretim bandından indirildi.

Egea Projesi’nin ilk modeli, Fiat Egea sedanın üretim töreninde konuşan Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, “Koç Holding ve FCA’nın uzun yıllara dayanan güçlü ortaklığı ve Tofaş’a duyduğumuz güven sayesinde, tüm yeni modellere yaptığımız yatırım miktarı 1.5 milyar dolara ulaştı. Koç Topluluğu olarak teknoloji ve inovasyona yatırım yaparak, ülkemiz için yarattığımız katma değeri sürekli artırıyor ve rekabet gücümüzü geliştiriyoruz. Egea Projesi de, topluluğumuzun bu yaklaşımının en güçlü örneğidir. Egea’nın Türkiye’de üretilmesi, Tofaş’ın yıllardır hem Ar-Ge’ye hem de dünya klasında üretime yaptığı yatırımın ve böylelikle kazandığı yetkinliklerin sonucudur” açıklamasını yaptı.

Ürün geliştirme sürecinde 2 bin Tofaş ve FCA (Fiat Chrysler) çalışanının birlikte görev aldığını, Tofaş mühendislerinin projede öncü rol aldıklarını belirten Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu ise “Çok yakın bir zaman sonra kademeli olarak 40’tan fazla ülkede satışa sunulacak olan Fiat Egea, üretime geçilmeden önce Güney Amerika’dan kutuplara kadar dünyanın pek çok yerinde Tofaş ve Fiat test pilotları tarafından test edildi. Yeni kompakt sedan modelimiz Fiat Egea bu testler sırasında 8.7 milyon kilometre yol kat ederek, dünyanın çevresini şimdiden 200 kez turlamış oldu” dedi.

Fiat Chrysler Automobiles’ın dünya çapında önemli stratejik üretim ve Ar-Ge merkezlerinden biri olan Tofaş’ın ürün geliştirme sürecinde aktif rol aldığı Egea Projesi’nin ilk modeli olan sedan karoserli Fiat Egea’nın üretimi Bursa’da düzenlenen törenle başladı. Fiat Egea’nın üretim başlangıç törenine Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç; Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Temel Atay; Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen; Tofaş Ceo’su Cengiz Eroldu ile FCA EMEA Üretim Başkanı Alfredo Leggero ve Tofaş üst düzey yönetimi ile çalışanları katıldı.

Fiat Egea Sedan’ı Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç anlattı:

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here