Bursa’da işbirliği: Karsan, Renault Megane Sedan üretecek!

Karsan-Renault-Megane-Sedan-Üretecek

Türkiye otomotiv sektöründe önemli imza. Bursa’da üretim yapan iki otomotiv şirketi anlaşmaya vardı. Buna göre ticari araç üreticisi Karsan, Renault Megane Sedan üretimine başlayacak. Anlaşma 2022 yıl sonunda başlayacak ve 5 yıl geçerli olacak.

RENAULT MEGANE SEDAN’A MAKYAJ ve 1.0 LT MOTOR GELDİ

Karsan-Renault Megane Sedan-üretecek
Renault Megane Sedan

Bu proje ile Megane Sedan üretimi Karsan’a devredilecek. Oyak Renault fabrikasının kapasitesinde yeni nesil araçlara yer açılacak ve üç vardiya şeklinde full kapasite çalışma düzeninin sürdürülmesi planlanıyor.

Megane Sedan üretiminden boşalacak hatlarda yeni nesil elektrikli veya hibrit model üretimi söz konusu olacak.

Aracın üretimi ve montajından Karsan sorumlu olurken, Oyak Renault kaporta parçalarının üretimine devam edecek. Aynı zamanda Oyak Renault, üretimi tamamlanmış araçların kalitesinden ve parça tedarikçileri ile ilişkilerden sorumlu olmaya devam edecek.

Anlaşmaya göre, Renault Megane Sedan üretiminin 2027 yılı sonuna kadar Karsan tarafından gerçekleştirilmesi öngörülürken; aracın mevcut satış ağı ise bugüne kadar olduğu biçimde yani Mais üzerinden devam ettirilecek.

 

Karsan, 5 yılda 275 bin Megane Sedan üretecek

Atılan imza ile yılda. 55 bin adet Megane Sedan üretilmesi planlanıyor. Karsan, daha önce Peugeot ve Hyundai için de araç üretimi gerçekleştirmişti.

İş birliği anlaşması hakkında değerlendirmede bulunan Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun şunları söyledi: “Oyak Renault olarak, alanında köklü bir bilgi birikimine ve yetkin iş gücüne sahip bir marka olan Karsan ile hayata geçireceğimiz bu çalışma ile Türkiye ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunacağımıza ve sektöre farklı bir açılım getireceğimize inanıyoruz.”

Karsan CEO’su Okan Baş ise, “Çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun global nitelikte elektrikli ve yüksek teknolojili ulaştırma çözümlerini sunan Karsan olarak; Oyak Renault ile gerçekleştireceğimiz bu iş birliğinden dolayı mutluyuz. Renault Megane Sedan modelinin üretim sorumluluğunu almış olmak bizleri heyecanlandırıyor. İlk adımını atmış olduğumuz bu proje ile Oyak Renault iş birliğimizin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum. Aynı zamanda bu güzel gelişmenin Türk otomotiv sanayimize hayırlı uğurlu olmasını dileriz” dedi. 

Yıllık 378 bin otomobil ve 920 bin motor üretim hacmi ile Renault Grubu’nun en yüksek kapasitesine sahip tesislerinden biri olan Oyak Renault; halihazırda Clio, Clio Hibrit ve Megane Sedan modellerini; ayrıca bu modellerde kullanılan motor ve mekanik aksamı üretip, ihraç etmeye devam ediyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz