Bu yıl satışlar 700 bine ulaşır diyenler artıyor

Türkiye otomotiv pazarı hareketli bir dönem yaşıyor; satışlar Ocak, Şubat aylarında beklentilerin üzerine çıktı. Ancak bayilerde bazı modeller hala yok. Bir iki ay sonrası için rezervasyon yapmak gerekiyor.

Şartlar böyle iken; şirketler yıl sonu hedeflerini yükseltmeye başladı. Sektör temsilcileri yıl sonu satış hedeflerini 575 – 625 bin aralığında tutarken, yıl sonu pazar 700 bine ulaşabilir diyenlerin sayısı artıyor. Kars’da 500X modeli lansmanında görüştüğümüz Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, yıl sonunda pazarın 700 bine çıkabileceğini dile getirdi. Bir ay önce de Peugeot Genel Müdürü İbrahim Anaç, 700 binlik bir pazar oluşabileceğini açıklamıştı.

“Bu yıla başlarken Pazar beklentimizi 550-600 bin adet öngörmüştük.  Yüzde 20’lik bir büyüme koymuştuk. Sektörde de bu anlamda ortak bir görüş var, herkes yüzde 20 büyümeyi telaffuz ediyor. Ocak-Şubat aylarında hurda teşviki bitmiş olmasına rağmen, düşük faizlerin de tetiklediği biraz da ertelenmiş talebin ortaya çıkmasıyla kuvvetli bir pazar yaşıyoruz. Ocak ayı beklentilerin üzerinde bir pazar gerçekleşti. Şubat ayı da öyle gidiyor. Biz 35 binlerin üzerine çıkar diyorduk ama pazar 40 binleri de görebilir.” diyen Aytaç,  mevcut durumda bulunurluk faktörünün etkili olduğunu, buna bağlı olarak pazarı tahmin etmenin zorlaştığını kaydetti.

Fiat markası olarak alınan ürün talepleri ve bayilerdeki hareketten yola çıkarak pazarın hareketli olduğunu söyleyebileceğini belirten Aytaç, şunları ifade etti; “Hem otomobil tarafında canlı, hem de hurda teşvikinin sona ermesinin ardından, hafif ticari araç tarafında da özellikle geçen sene ile kıyaslarsak daha iyi bir yıla başladığımızı söyleyebiliriz. Bu bizi nereye götürür, 600 binin üzerinde, hatta 700 binlere kadar bir pazarı telaffuz ettirir. Bu tempo devam ederse 700 binlere kadar çıkabiliriz. Ancak biz sadece Ocak-Şubat aylarını alıp, tüm yılın tahminlerini değiştirmiyoruz. Bugün bize “Fiat markasının yılsonu tahmini nedir?” diye sorsanız, yine 600 bin seviyelerinde diyebilirim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz