Bu kez olay Vietnam’da geçiyor!

“Vergiler çok yüksek. Bu yatırım yapmamıza engel oluyor. Böyle devam ederse ülkeyi terketmek zorunda kalabiliriz…” Bu tür yatırımcı şikayetleri hep Türkiye’de olacak değil ya! Bu kez olay Vietnam’da geçiyor. Şikayetçi olan firma da Japon Toyota…

Ülkenin otomotivle ilgili rakamlarına bakacak olursak… Ülke otomobil sahipliği açısından pek parlak durumda değil. 90 milyon Vietnamlının sadece yüzde 2’sinin bir otomobili var. İşgücü niteliksiz ve OEM firmaları ülkeye gelmek konusunda pek de istekli değil. Dahası ülkenin sanayi politikası ‘sözde’ kalıyor ve fabrikalar montaj fabrikası olmanın ötesine pek geçemiyor. Pekçok üretici Tayland’ı tercih etmiş durumda. Vietnam’da bir araç üretmek Tayland’da üretmekten yüzde 20 daha pahalı olduğu belirtiliyor.

Bu durum ülkede üretim yapan Toyota’da ciddi düzeyde rahatsızlık yaratıyor… Toyota’nın Vietnam Başkanı Maruta Yoshihisa, ülkenin sanayi bakanına bir mektup yazarak vergilerin indirilmesini istedi. Amaç araç başına fiyatların bin dolar civarında ucuzlamasını sağlamak ve rekabetçiliği devam ettirebilmek. Bu gerçekleşirse Toyota Vietnam’da iki modelinin daha üretimine başlayacak. Sonrasında da iç pazardan gelecek talebin etkisiyle de 2025 yılına kadar yıllık 100 bin adetlik bir üretim gerçekleştirebilecek.

Mevcut durumda ise 2020’ye kadar tek bir model ile yıllık 15 bin adetlik üretim gerçekleşebilecek ve bu da fabrikanın 2025 yılına kadar kapanma riskini beraberinde getirecek.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here