Rinspeed “değiş tonton” tarzı araç yapıyor

Otomobil fuarları, en büyük rekabeti teknoloji fuarları ile yapmaya başladı. Özellikle Cenevre otomobil fuarlarında her yıl bir gelecek teknoloji ile öne çıkan Rinspeed; hazırlıklarını 2019 yılı Las Vegas CES Fuarı için yapıyor. 25 yıldır, suda yüzen otomobillerden, en ileri teknoloji malzemeleri kullanan modellere; otomobil konsept uzmanlığını ispatlayan Rinspeed, microSNAP ile hızlı taşıma çözümü sunuyor. Bu araç taşıyacağı yüke göre ceket değiştirir gibi kabin değiştirecek.

#Las Vegas’daki CES’te, #Rinspeed ilk kez şasi ve gövdelerin ayrı gittiği elektrikli bir araç sergileyecek. Şirket patronu Frank M. Rinderknecht, Snap’i microSNAP haline getirerek bu sayede sevimli Renault Twizy’nin boyutlarına ulaştı. Rinspeed, detayları ortaya henüz sunulmayan bu tasarımla basit ve verimli; şasi ve gövdeleri birleştiren veya ayıran, aynı zamanda şarj ederken çalışan bir robot istasyonu kuruyor.

Kendi kendine hareket edebilen otonom konsept, müşterilere gün boyunca hizmet veren teslimat araçlarının gün boyunca bir noktada bloke olmasını önlemek istiyor. Konsept bir yandan hızlıca insanların ulaşım ihtiyacını, diğer yandan ticari teslimatlarının tam ve zamanında olmasını sağlayacak. Üstelik soğuk zincir ürünler için de hizmet sunulabilecek.

Rinspeed tarafından 2008’de sergilenen su altında giden otomobil

Renault’ya gönderme

İsviçreli şirket Rinspeed, Renault’nun Paris Otomobil Fuarı’nda sergilediği EZ-Pro konseptine de gönderme yapıyor. Rinspeed; otonom sürüşe bağlı şasi ile ihtiyaca göre giyilip çıkarılabilecek karoseri biraraya getirdiği yaklaşıma Snap ya da microSNAP adını veriyor.

Şasi belli bir hizmetin ardından hizmet süresinin sonuna ulaştığında geri dönüşebilirken; üzerindeki her türlü ekipman ve donanımı barındıran üstyapı daha uzun süre hizmet vermeye devam edebilecek.

Rinspeed konsept çalışmasında 4erC GmbH, Bader GmbH & Co. KG, auto.bambooapps,
Dekra; Ernst & Young GmbH, Gentex Corporation, Harman International Industries, NXP Yarı iletkenler, SAP, Schoeller, Sika gibi birçok partnerle yola çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz